{"vars":{{"pageTitle":"Tyrowicz z RPP: Inflacja w celu NBP? Nie wcześniej niż w 2024 r.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","joanna-tyrowicz","makroekonomia","najnowsze","nbp","polityka-pieniezna","rada-polityki-pienieznej","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"22 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":358526}} }
300Gospodarka.pl

Tyrowicz z RPP: Inflacja w celu NBP? Nie wcześniej niż w 2024 r.

Żadne analizy nie wskazują, że powrót do celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP) nastąpi wcześniej niż w 2024 r., „przy bardzo pomyślnych wiatrach”, poinformowała członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz.

– Kiedy inflacja powróci do celu? Na dzisiaj żadne analizy nie wskazują, że to się wydarzy wcześniej niż w 2024, przy bardzo pomyślnych wiatrach – powiedziała Tyrowicz w rozmowie z Tok FM.

Podkreśliła, że cel inflacyjny jest w Polsce punktowy, odchylenie jest jedynie dopuszczalne.

Cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia o 1 pkt proc. na plus lub minus.

– Kiedy inflacja dziś wynosi 16 proc., a – jak powtarzam – analityków nie zdziwiłoby 20 proc. w relatywnie krótkim okresie, to to dla wszystkich jest po pierwsze, zaskoczenie, […] ale też fundamentalna niepewność – dodała członek Rady.

Inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu 16,1 proc. rok do roku.

W lipcowej projekcji NBP podano, że inflacja konsumencka utrzyma się na dwucyfrowym poziomie w tym i przyszłym roku, zaś górną granicę przedziału odchyleń od celu osiągnie dopiero w IV kw. 2024 r. (przy założeniu, że tarcza antyinflacyjna będzie obowiązywać do końca października br.). Według centralnej ścieżki projekcji, inflacja CPI wyniesie 14,2 proc. w 2022 r., 12,3 proc. w 2023 r. i 4,1 proc. w 2024 r.

W połowie września Sejm poparł wydłużenie tarczy antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.; tarcza zakłada obniżkę VAT m.in. na żywność, paliwa silnikowe, gaz ziemny i energię elektryczną.

Podczas wrześniowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński mówił, że jego zdaniem inflacja może być w przyszłym roku jednocyfrowa i obniżyć się do 5-6 proc. rok do roku, jeśli zostanie utrzymana rządowa tarcza antyinflacyjna i zostaną wdrożone „nie tak straszne” podwyżki cen regulowanych.

Polecamy także: