{"vars":{{"pageTitle":"UE da Polsce zawrotne 7,4 mld euro na walkę ze skutkami koronawirusa. To najwięcej w Unii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["fundusze-unijne","koronawirus","pandemia-koronawirusa","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":43449}} }
300Gospodarka.pl

UE da Polsce zawrotne 7,4 mld euro na walkę ze skutkami koronawirusa. To najwięcej w Unii

Dodatkowo Unia złagodzi zasady dotyczące pomocy publicznej dla firm.

Komisja Europejska przedstawiła w piątek propozycje złagodzenia unijnych zasad dotyczących pomocy publicznej i reguł fiskalnych w obawie o negatywny wpływ epidemii koronawirusa na unijną gospodarkę.

Ursula von der Leyen ogłosiła m.in. unijną inicjatywę inwestycyjną o wartości 37 mld EUR.

Środki będą pochodziły z polityki spójności, a Polsce ma przypaść 7,4 mld euro. Dla porównania łączna pula dla Hiszpanii to 4,1 mld euro, Włoch – 2,3 mld euro, Węgier – 5,6 mld euro i Rumunii – 3 mld euro.

Cześć środków z UE to niewydane płatności zaliczkowe na fundusze strukturalne, reszta to normalnie zaplanowane środki na politykę spójności.

W przypadku Polski niewykorzystane „zwroty” to nieco ponad 1 mld euro i dystrybucja tej części może być bardzo szybka.

Komisja UE zapowiada też elastyczne podejście do deficytów budżetowych i pomocy publicznej (procedury udzielania pomocy publicznej mają zostać złagodzone) w poszczególnych krajach członkowskich.

UE ma też zagwarantować pożyczki w wysokości 8 mld euro dla 100 tys. firm w celu poprawy ich płynności.

Dziś o pakiecie zaproponowanym przez KE rozmawiać będą ministrowie finansów państw UE w trakcie wspólnej telekonferencji.

CZYTAJ TEŻ:

>>>Terrorysto, unikaj Europy i często myj ręce – to nowe zalecenia Isis w związku z epidemią koronawirusa

>>> Jak sfinansować walkę z koronawirusem? Wyższym deficytem – pisze prestiżowy think tank