{"vars":{{"pageTitle":"Polacy, obok Francuzów i Amerykanów, najbardziej chcą wyjechać za granicę w wakacje","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ankieta","covid-19","koronawirus","luzowanie-obostrzen","pandemia","raport","revolut","turystyka","wakacje"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":131946}} }
300Gospodarka.pl

Polacy, obok Francuzów i Amerykanów, najbardziej chcą wyjechać za granicę w wakacje

Po miesiącach zamknięcia Polacy chcą wyjechać na wakacje jak najszybciej. Ale ponad połowa przyznaje, że pandemia może istotnie wpłynąć na ich plany.

Revolut, londyński startup bankowy, który ma ok. 15 mln klientów, z czego ponad 1 mln w Polsce, opublikował wyniki kolejnej edycji Revolut Money Report.

W raporcie firma zapytała ponad dwa tysiące polskich użytkowników aplikacji o plany i obawy urlopowe.

Według ankiety prawie co trzecia zapytana osoba zapytana wskazała, że z uwagi na Covid-19 już zweryfikowała swoje plany urlopowe, a drugie tyle nie wyklucza, że tak się stanie. Co piąty badany nie zmieni planów, ale zachowa szczególną ostrożność.

Natomiast co dziesiąty klient Revolut w ogóle nie zamierza zmieniać planów, bo nie przejmuje się pandemią.

Dokąd pojedziemy na wakacje?

Jednak już rok temu, wbrew pandemii, wielu polskich klientów Revolut wyjechało na letni urlop za granicę. Najczęściej wybierali Chorwację, Włochy i Grecję. W tym roku może być podobnie.

Klienci Revolut już pod koniec kwietnia wskazywali, że zaczynają planować urlopy. Co dziesiąty ankietowany wybiera się na wakacje w kraju. Prawie jedna trzecia badanych wybierze raczej zagranicę. Ponad 50 proc. z kolei planuje wyjazd w oba kierunki.

Aż 80 proc. respondentów jest gotowa wyjechać poza granice kraju, gdy tylko będzie to możliwe. To obok Francji i USA jeden z trzech najwyższych wyników  w badaniu.

W ankiecie wzięło udział 12 tys. klientów Revolut z 15 państw w Europie, Azji, Australii i Ameryce, w tym z Polski.

8 proc. klientów Revolut z Polski zamierza ograniczyć podróże tylko do Europy. Tyle samo osób odpowiedziało, że póki pandemia nie ustąpi w ogóle nie wybierają się poza granice kraju.


Czytaj też: Revolut udostępni swoim klientom możliwość wypłaty bitcoinów


Pewną rolę w wyborze kierunku podróży odgrywać będzie także poziom opieki zdrowotnej w danym miejscu. Co trzeci klient Revolut wskazał, że bierze pod uwagę wyłącznie lokalizacje, gdzie system ochrony zdrowia jest sprawny.

Jednak dla 28 proc. badanych nie ma to znaczenia, a 29 proc. bierze pod uwagę ryzyko, ale byłoby gotowych pojechać do kraju, gdzie system opieki zdrowotnej nie budzi ich pełnego zaufania.

Sporym zainteresowaniem cieszy się idea tzw. paszportów szczepionkowych. Prawie połowa ankietowanych sądzi, że takie rozwiązanie byłoby sposobem na bezpieczniejsze podróżowanie w czasie pandemii.

Jednak więcej niż jedna trzecia klientów Revolut postrzega wprowadzenie tego typu certyfikatów jako formę dyskryminacji.

Jak będą wyglądać urlopy Polaków?

Jedna trzecia respondentów z Polski zamierza skorzystać zarówno z dłuższych wakacji, jak i kilku wypadów weekendowych. Niewiele mniej osób planuje ograniczyć wyjazdy do weekendów i krótszych eskapad.

W kwestii miejsca zakwaterowania zdania są podzielone. Najwięcej klientów Revolut – 43 proc. – wybierze apartament lub lokal, w którym nie trzeba dzielić przestrzeni z innymi. Prawie tyle samo, bo 39 proc. ankietowanych, za odpowiedni uważa także hotel spełniający wymogi bezpieczeństwa.

Natomiast tylko co dwudziesty badany chce skorzystać z hostelu lub wybrać się na kemping czy pole namiotowe.

Więcej respondentów planuje odwiedzić rodzinę lub przyjaciół i spędzić urlop w ich domu. Za wyborem stoi wygoda takiego rozwiązania (zdaniem 8 proc. badanych) i poczucie bezpieczeństwa podczas pandemii (dla 4 proc. ankietowanych).

Jakie formy spędzania czasu będą najpopularniejsze? Respondenci Revolut Money Report planują wyjazdy z rodziną, zwłaszcza nad morze czy na na łono przyrody. Na wycieczkę typu “city break” zdecyduje się co dziesiąty klient Revolut.

Część badanych wybiera się także na wydarzenia, które był niedostępne w czasie pandemii – po kilka procent ankietowanych planuje udział w imprezach, wydarzeniach sportowych i muzycznych czy wypad do spa.

Ostrożnie Polacy podchodzą do kwestii transportu. Jak wskazuje raport, prawie połowa zapytanych dotrze na miejsce własnym transportem. Jednak niewiele mniej wybierze publiczny transport zbiorowy, chociaż jedna trzecia badanych będzie się nim poruszać z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Najsłabiej rozwinięta turystyka w UE, bliskość Niemiec i stymulacja fiskalna – wyjaśniamy, dlaczego polska gospodarka skurczyła się mniej niż inne