W 2024 r. węgiel po raz pierwszy zszedł poniżej 60 proc. w miksie, zapewniając 57 proc. energii elektrycznej brutto. Krajowe kopalnie sprzedały rok do roku o 3,6 mln ton węgla mniej. Wydobycie spadło o 4,4 mln ton, podaje Fundacja Instrat.
W 2024 r. produkcja energii oraz udział źródeł bezemisyjnych wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku.
– Węgiel po raz pierwszy zszedł poniżej 60 proc. w miksie, zapewniając 57 proc. energii brutto, co stanowi spadek o 4 punkty procentowe od 2023 r. W jego miejsce wzrosły wiatr, PV i gaz. Ilość energii dostarczona z węgla kamiennego (59 TWh) była o 10 proc. mniejsza niż przed rokiem, zatem zapotrzebowanie na węgiel dla energetyki spadło. Tego samego nie można jednak powiedzieć o węglu brunatnym, z którego wygenerowano o 1,3 TWh (+4 proc.) więcej energii – wylicza Fundacja Instrat.
W ubiegłym roku krajowe kopalnie sprzedały o 3,6 mln ton mniej węgla niż w 2023 r., a wydobycie spadło aż o 4,4 mln ton. Analitycy oceniają, że to wielkość porównywalna z rocznym eksportem węgla z Polski.
– Z kolei surowiec importowany miał w 2024 r. raczej marginalną rolę. […] Zapotrzebowanie na węgiel kamienny znacznie spadło na rzecz gazu i OZE, które kontynuują wypychanie go z miksu. Obecnie, zredukowane są też zdolności produkcyjne niektórych kopalń – na przestrzeni ostatniego roku miały miejsce 3 poważne katastrofy górnicze w kopalniach Bobrek-Piekary, Knurów-Szczygłowice i ROW z ofiarami śmiertelnymi, które spowodowały wyłączenie części złóż z eksploatacji – wskazuje Instrat.
Jednocześnie, jak podkreślają analitycy, zatrudnienie wciąż notuje najniższe wartości w historii i w ciągu miesiąca zmniejszyło się o blisko 260 osób. W skali roku ubyło 2 tysiące etatów.
– Jest to powrót do negatywnego bilansu – w latach 2020-2022 na koniec grudnia było o 2 do 3 tys. mniej etatów niż w poprzednim i jedynie rok 2023 przyniósł odbicie. W grudniu 37 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej wzięło udział w ankiecie dotyczącej programu dobrowolnych odejść. Aż 1/3 wyraziła gotowość odejścia z pracy w górnictwie pod warunkiem uzyskania jednorazowej odprawy pieniężnej lub przejścia na pomostowy urlop do emerytury – podsumowuje Fundacja Instrat.
Polecamy też:
- LPG, ropa i węgiel objęte są zakazem importu. Za to rosyjski LNG płynie do Europy strumieniami
- Europę czekają podwyżki cen oleju napędowego. Zdrożeje także węgiel
- Tańszy węgiel pomoże ograniczyć podwyżki cen prądu. „Korzystniejsze warunki na rynku energii”
- Kary dla dwóch spółek z sektora OZE. Nie chciały brać odpowiedzialności za montaż