{"vars":{{"pageTitle":"Z piątku na sobotę będzie można aktywować bon turystyczny. Jak z niego korzystać? Za co będzie można nim zapłacić? Do kiedy będzie ważny?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bon-turystyczny","ministerstwo-rozwoju","podroze","polityka-socjalna","polityka-spoleczna","polska","swiadczenia","turystyka","wakacje"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"31 lipca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59409}} }
300Gospodarka.pl

Z piątku na sobotę będzie można aktywować bon turystyczny. Jak z niego korzystać? Za co będzie można nim zapłacić? Do kiedy będzie ważny?

500 zł na dziecko do 18 roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – tyle wyniesie świadczenie z tytułu bonu turystycznego. Z piątku na sobotę będzie można aktywować bon i z niego skorzystać, podaje Ministerstwo Rozwoju.

Za pomocą bonu beneficjenci bedą mogli opłacić np. wczasy, kolonie, obozy, tzw. zielone szkoły czy pobyt w hotelu na terenie Polski. Lista obiektów, które przyjmą płatności bonem, ukaże się w sobotę na stronie: bonturystyczny.gov.pl. Bony będą ważne aż do 31 marca 2022 r.

Jak korzystać z bonu turystycznego?

Aby skorzystać z bonu, należy założyć profil na PUE ZUS. Następnie zaloguj się do niego i aktywuj bon. Kod obsługi płatności zostanie wysłany pocztą elektroniczną. Będzie on też dostępny na profilu na PUE ZUS.

W celu wykorzystania dodatkowego świadczenia w formie bonu, które przysługuje na dziecko z niepełnosprawnością, należy złożyć na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Do oświadczenia trzeba także dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności.

Za co będzie można płacić bonem turystycznym?

Bonem opłacić będzie można usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT. Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu, dostępna będzie na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

Za pomocą bonu będzie można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania pełnej kwoty. Sumę, która wciąż pozostanie do wykorzystania będzie można śledzić na profilu na PUE ZUS.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, konieczne jest podanie osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną kod obsługi płatności przypisany do danego bonu, a, w następnej kolejności,  jednorazowego kod autoryzacyjnego, wysyłanego w formie SMS-a.

Jeśli usługa opłacana bonem, przekracza jego wartość, brakującą kwotę można zapłacić w inny sposób (np. gotówką lub przelewem).

Gdzie znaleźć informacje dot. bonu turystycznego?

ZUS zorganizował specjalną infolinię dot. bonu turystycznego – pod numerem 22 11 22 111 – która działa przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Pytania drogą mailową można natomiast kierować na adres: bon@zus.pl.

Instrukcję na temat tego, jak założyć konto na PUE ZUS – jako beneficjent lub przedsiębiorca – można obejrzeć na kanale YouTube.

Z kolei tutorial dla przedsiębiorców z branży turystycznej dot. rejestracji na liście podmiotów turystycznym uprawnionych do przyjmowania płatności bonem dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=zQRP1gbyvQk.


Czytaj także: Polska jest turystycznym zaściankiem. Ale w dobie epidemii może nam to wyjść na zdrowie