{"vars":{{"pageTitle":"Miliardy euro z KPO odblokowane "lada chwila"? Na razie nie ma decyzji w tej sprawie, wskazuje rzecznik rządu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["euro","infrastruktura","inwestycje","kpo","krajowy-plan-odbudowy","makroekonomia","piotr-nowak","pkb","praworzadnosc","rynek-walutowy","spor-o-praworzadnosc","unia-europejska","zloty"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":280319}} }
300Gospodarka.pl

Miliardy euro z KPO odblokowane „lada chwila”? Na razie nie ma decyzji w tej sprawie, wskazuje rzecznik rządu

Krajowy Plan Odbudowy dla Polski może zostać odblokowany przez Komisję Europejską „lada chwila”, ocenił 22 marca wieczorem minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Jednak w środę 23 marca rano rzecznik rządu Piotr Muller wskazał, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Nie ma jeszcze decyzji w sprawie KPO, jest jeszcze kilka spraw do dopięcia – powiedział rano w radiu Zet rzecznik rządu Piotr Muller.

Chciałbym być takim optymistą jak minister Nowak. Negocjacje w sprawie KPO personalnie prowadzi premier Morawiecki, a kwestie techniczne prowadzi minister Buda. Jest jeszcze kilka rzeczy do dopięcia – dodał.

Wcześniej szef resortu rozwoju Piotr Nowak powiedział, że Komisja Europejska „lada chwila” powinna dać zielone światło dla uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy.

Według Nowaka, trzech unijnych komisarzy miało zapewnić, że jest w Komisji Europejskiej polityczna zgoda na Krajowy Plan Odbudowy i że „lada chwila” zostanie on uruchomiony – podała we wtorek 22 marca wieczorem Polska Agencja Prasowa.

Dotychczas Polska nie otrzymuje pieniędzy z KPO, bo plan polskiego rządu nie został zaakceptowany. Komisja ma zastrzeżenia do stanu praworządności w Polsce, a szczególnie do funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Warunek jej likwidacji miał się znaleźć w polskim KPO i takie oczekiwanie wyraziła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen pod koniec października 2021 roku. Deklarację likwidacji Izby składali szef PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, ale na razie do tego nie doszło.

– Sejm zajmie się w czwartek 24 marca pięcioma projektami ustaw: prezydenckim, autorstwa PiS, autorstwa Solidarnej Polski oraz złożonym przez opozycję, zakładającymi likwidację albo przekształcenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – podaje PAP.

Wsparcie dla złotego

Zablokowanie KPO to jeden z czynników powodujących osłabienie złotego. Napływ 23,9 mld euro grantów i 11,5 mld euro pożyczek w ramach programy do Polski mógłby bezpośrednio działać na kurs złotego, gdyby rząd chciał je wymieniać bezpośrednio na rynku.

Poza tym samo działanie KPO wspierałoby perspektywy wzrostu gospodarczego i wzmacniało tym samym fundamenty polskiej gospodarki, co także byłoby argumentem za umocnieniem krajowej waluty wobec euro i dolara.

Narodowy Bank Polski od pewnego czasu akcentuje również potrzebę umocnienia złotego, jako narzędzia do walki z inflacją. Prezes NBP Adam Glapiński kilkukrotnie podkreślał, że odblokowanie KPO mogłoby być tu jednym z istotnych czynników.

Złoty się osłabia, kapitał ucieka przed wojną. „Odblokowanie KPO mogłoby pomóc” [WYWIAD]