{"vars":{{"pageTitle":"Zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki i pomocy publicznej dla OZE. Rządowy projekt trafił do konsultacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-energii","energetyka","energia","energia-odnawialna","najnowsze","net-billing","oze","pomoc-publiczna","prosumenci","rzadowe-centrum-legislacji"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712799}} }
300Gospodarka.pl

Zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki i pomocy publicznej dla OZE. Rządowy projekt trafił do konsultacji

Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji i uzgodnień, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jego celem są m.in. zmiany w obowiązującym prosumentów systemie rozliczeń net-billing i zasad udzielania pomocy publicznej w sektorze energii.

Jak podano, projektowana zmiana w systemie rozliczeń net-billing ma na celu zwiększenie korzyści wynikających z produkcji energii elektrycznej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej, co w efekcie wpłynie na poprawę rentowności ich inwestycji w instalacje fotowoltaiczne.

Kilka wariantów rozliczania

Projektowana zmiana w systemie net-billing polegać będzie na utrzymaniu po 1 lipca 2024 r. możliwości rozliczania się w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej. Prosumenci będą jednak mogli, składając oświadczenie sprzedawcy, zmienić sposób rozliczeń na rozliczenie w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej obowiązującą w okresach rozliczenia niezbilansowania. Zachętą do zmiany systemu rozliczenia będzie możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) do 30 proc.

Jeżeli natomiast dany prosument zdecyduje się nadal stosować dotychczasowy sposób rozliczeń, wysokość zwrotu jego nadpłaty nie ulegnie podwyższeniu i jak dotychczas będzie wynosić do 20 proc. wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.

Nowe zasady pomocy publicznej

Projekt wprowadza także do polskiego prawodawstwa regulacje unijne dotyczące odnawialnych źródeł energii i określa nowe zasady udzielania pomocy publicznej.

Zakłada m.in. dwa poziomy ulg: dla przedsiębiorstw w sektorach narażonych na szczególnie ryzyko ucieczki emisji – w wysokości 85 proc. obowiązku oraz dla przedsiębiorstw w sektorach narażonych na ryzyko ucieczki emisji – na poziomie 75 proc. obowiązku w odniesieniu do:

Dla podmiotów prowadzących działalność w sektorach PKD objętych ulgami na zasadach dotychczasowych, zaliczających się do grupy podmiotów szczególnie narażonych na ryzyko ucieczki emisji wg klasyfikacji wprowadzonej przez wytyczne CEEAG, poziom ulgi pozostanie bez zmian.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Zaproponowano też utrzymanie kryterium kwalifikacji przedsiębiorstwa jako odbiorcy przemysłowego w odniesieniu do minimalnego progu na poziomie 3 proc. energochłonności.

– Pozostawienie tego warunku pozwala na ograniczenie ryzyka rozszerzenia listy beneficjentów na podmioty o niskim udziale kosztów energii w kosztach działalności oraz związanego z tym ryzyka nadmiernego wzrostu kosztów wynikających z przyznanych ulg dla pozostałych odbiorców (w przypadku opłaty OZE i CHP) – wynika z podanych informacji.

Natomiast w celu zapewnienia spełnienia warunku, aby energia elektryczna nabywana przez odbiorców przemysłowych objęta była, po uwzględnieniu ulg, opłatami o łącznej wysokości nie niższej niż 0,5 EUR/MWh planowane jest wprowadzenie opłaty wyrównawczej, która ma być wnoszona przez odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg w przypadku, gdy ulgi te spowodują, że łączna wysokość opłat spadnie poniżej ww. poziomu wynikającego z CEEAG.

To też może Cię zainteresować: