{"vars":{{"pageTitle":"Jak nowe rozwiązania podatkowe mają pomóc w walce z Covid-19 - tłumaczy wiceminister finansów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["opinie"],"pageAttributes":["chiny","innowacje","jan-sarnowski","koronawirus","ministerstwo-finansow","podatki","sprzet-medyczny","tarcza-antykryzysowa","ulgi-podatkowe"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"2 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":47463}} }
300Gospodarka.pl

Jak nowe rozwiązania podatkowe mają pomóc w walce z Covid-19 – tłumaczy wiceminister finansów

Na prośbę premiera Mateusza Morawieckiego Ministerstwo Finansów uruchomiło arsenał podatkowy w walce przeciwko negatywnym skutkom koronawirusa. Rozwiązania podatkowe pomogą nie tylko zwalczyć ekonomiczne i gospodarcze skutki COVID-19, ale też ograniczyć rozprzestrzenienie się koronawirusa – pisze w komentarzu dla 300Gospodarki Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Ograniczenie zasięgu epidemii i jak najszybsze jej zwalczenie wymaga partnerstwa państwa i przedsiębiorców, szczególnie firm produkujących produkty pierwszej potrzeby (maski, rękawiczki, płyn biobójczy) oraz innowatorów, którzy tworzą nowe rozwiązania służące ratowaniu ludzkiego życia: programistów i inżynierów, farmaceutów czy wirusologów. Tarcza Antykryzysowa zawiera pakiet ulg podatkowych, które zachęcają firmy do włączenia się w walkę z epidemią.

Rozwiązanie, które zadziałało w Chinach

W celu pobudzenia produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem epidemii, wprowadziliśmy rozwiązanie, które zdało egzamin w Chinach. Dzięki specustawie, firmy, które do produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 kupią w 2020 r. środki trwałe, będą mogły zaliczyć do kosztów podatkowych jednorazowy odpis amortyzacyjny od tych środków.

Pozwoli to na szybsze zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków na przykład na linie produkcyjne do odzieży medycznej i ochronnej, respiratorów i innego sprzętu medycznego, jak również masek ochronnych, odkażalników, czy drukarek 3D.

Jeden z chińskich koncernów motoryzacyjnych po przekształceniu produkcji został największym producentem maseczek, a inne światowe potęgi motoryzacyjne zgłosiły chęć produkcji respiratorów. Polskie firmy mogą pójść śladami zagranicznych przedsiębiorców i wykorzystać wolne moce na produkcję pilnie potrzebnych towarów.

Niektóre już tak działają. Jedna z łódzkich firm zajmujących się produkcją rajstop zaczęła szyć maseczki ochronne, co nie tylko odpowiada na zapotrzebowanie społeczeństwa, ale też pomogło utrzymać jej się na rynku. Nasze rozwiązania mają zachęcić firmy do podejmowania tego typu działań.

Okres walki z epidemią to również czas powstawania nowych wynalazków, których zastosowanie może ratować życie. Wystarczy wspomnieć Ventil – polskie urządzenie umożliwiające wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora.

Kluczowym jest, by takie urządzenia powstawały Polsce, były tu rejestrowane, produkowane i jak najszybciej mogły ratować życie.

Ulgi dla innowatorów

W Tarczy Antykryzysowej znalazły się ulgi dla innowatorów i farmaceutów, które będą stanowiły zachętę do badań i inwestycji w zakresie wirusologii.

Obecnie ulga B+R może być rozliczana przez podatników CIT dopiero na etapie rozliczenia rocznego CIT-8. Firmy opracowujące produkty przeciwdziałające COVID-19 szybciej skorzystają z ulg B+R i IP Box.

Rozliczenie preferencyjnych kosztów działalności badawczo-rozwojowej odbędzie się nie na koniec roku, a na poziomie miesięcznych zaliczek. Już w trakcie tego roku będzie stosowana ulgowa 5-proc. stawka – bez konieczności posiadania dokumentów rejestrowych (np. w Urzędzie Patentowym). W tej trudnej sytuacji umożliwiamy wcześniejsze skorzystania z ulg bez niepotrzebnego formalizmu, zachęcając tym samym do podejmowania działań w tym zakresie

Ulgi dla darczyńców

Okres walki z koronawirusem to czas, w którym odruchy solidarnościowe i wzajemna odpowiedzialność stają na pierwszym miejscu – również w podatkach.

W ostatnich tygodniach obserwujemy eksplozję ludzkiej solidarności. Przejawia się ona w bezinteresownej pomocy nieznajomym, osobom w podeszłym wieku, ale również w darowiznach na rzecz szpitali czy rządowych agencji dedykowanych walce z COVID-19. Zależy nam na tym, by maksymalnie ułatwić dokonywanie darowizn i zapewnić ich odpowiednie miejsce w rozliczeniu podatkowym.

Od marca zwolnione są z VAT darowizny sprzętu medycznego, laboratoryjnego i wyposażenia ochronnego przeznaczonego dla podmiotów walczących z COVID-19.

Z VAT zwolniony będzie również import wyposażenia medycznego, który ma być podarowany jednostkom walczącym z epidemią. Ułatwi to zakup respiratorów, kombinezonów medycznych, maseczek oraz gogli ochronnych – sprzętu, który jest trudno dostępny w krajach Europy.

Obecnie możliwe jest odliczenie od dochodu zarówno w PIT i CIT darowizn na społecznie użyteczne cele. Darowizny przekazane na przeciwdziałanie COVID-19 odliczane będą bez limitów, a kwota odliczenia wzrośnie, jeśli dary trafią do odbiorców teraz.

Darowizny przekazane do końca kwietnia można będzie odliczyć od podstawy opodatkowania podwójnie, w maju w 150 proc., a od czerwca do końca września w 100 proc.

Jan Sarnowski jest wiceministrem finansów odpowiedzialnym za wszystkie departamenty podatkowe. Został powołany na to stanowisko w listopadzie 2019.

Tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji.