{"vars":{{"pageTitle":"Polska nie dostanie pomocy z Funduszu Solidarnościowego UE na walkę ze skutkami Covid","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["przeglad-prasy"],"pageAttributes":["covid-19","fsue","fundusz-solidarnosci-unii-europejskiej","komisja-sejmowa","koronawirus","pandemia","unia-europejska","walka-z-pandemia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":146601}} }
300Gospodarka.pl

Polska nie dostanie pomocy z Funduszu Solidarnościowego UE na walkę ze skutkami Covid

Prawie 500 mln euro z Funduszu Solidarności trafi na pomoc państwom Unii Europejskiej po klęskach żywiołowych i epidemii w 2020 roku. Ale wśród 20 państw, które dostaną środki z funduszu pomocy po COVID-19, nie ma Polski.

Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej postanowiono o uruchomieniu transzy w wysokości prawie 484,2 mln euro w celu udzielenia pomocy państwom UE. Dwadzieścia państw otrzyma fundusze na walkę ze skutkami pandemii, a Grecja i Francja także w następstwie regionalnych klęsk żywiołowych – podaje portal Farmer.pl.

Polska jest jednym z dwóch państw, które nie otrzymały pomocy, mimo że o nią wnioskowały – podaje też portal.

Polska straciła mniej niż reszta UE

To dlatego, że wydatki publiczne Polski na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa były za niskie, aby udzielić wsparcia z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE).

„W przypadku Polski służby Komisji stwierdziły, że całkowite bezpośrednie wydatki publiczne zgłoszone przez władze polskie (…) nie kwalifikowały się do wsparcia z  FSUE” – podał podczas obrad sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Maciej Wąsik.

„Obciążenie finansów publicznych związane z poważnym stanem zagrożenia zdrowia publicznego kwalifikujące państwa do otrzymania środków z funduszu jest równe 0,3 proc. ich dochodu narodowego. Dla Polski (…) korygowana łączna kwota wydatków publicznych mieściła się znacznie poniżej tego progu” – powiedział sekretarz stanu.

Jak wyjaśnił, dla Polski na rok 2020 próg ten wyniósł 1 430 574 000 euro, a korygowana łączna kwota wydatków publicznych mieściła się znacznie poniżej progu 0,3 proc. dochodu narodowego.

„Szkoda, że nie spełnialiśmy kryterium, bo moglibyśmy być beneficjentami, choć z drugiej strony lepiej jest nie ponosić szkód i nie stawać się beneficjentem Funduszu Solidarności” – powiedział na temat decyzji Rady i Parlamentu poseł Andrzej Grzyb z Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska.

Beneficjenci Funduszu

Państwa, które otrzymają w ramach funduszu wsparcie na walkę ze skutkami epidemii COVID-19 to Albania, Austria, Belgia, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Serbia, Węgry i Włochy – podaje portal Farmer.pl.

Fundusz Solidarności istnieje od 2002 roku. Ma za zadanie udzielać doraźnej pomocy w warunkach zdarzeń nadzwyczajnych. Od marca ubiegłego roku umożliwiono udzielenie wsparcia na zdrowie publiczne.

UE kupiła nowy lek, który może być skuteczny w terapii Covid-19