{"vars":{{"pageTitle":"Włoska mafia oferuje "tarczę" dla małych firm. Wszystko po to, aby odrobić własne straty po pandemii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["europa","kryzys","kryzys-gospodarczy","mafia","pandemia","pandemia-koronawirusa","prawo","przestepczosc","wlochy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":96991}} }
300Gospodarka.pl

Włoska mafia oferuje „tarczę” dla małych firm. Wszystko po to, aby odrobić własne straty po pandemii

Istnieje zagrożenie, że włoska mafia wykorzysta kryzys finansowy do przejmowania małych biznesów w kraju pod pozorem udzielenia im pomocy, wynika z raportu włoskiej Antymafijnej Dyrekcji Śledczej.

Wszystko po to, aby odrobić straty wynikające ze „spowolnienia” w działalności przestępczej, pisze Financial Times.

Według raportu organizacji śledczej organizacje mafijne mają proponować włoskim przedsiębiorcom przechodzącym trudny okres „rodzaj socjalnego wsparcia stanowiącego alternatywę dla pomocy oferowanej przez publiczne i prywatne instytucje”.

Po udzieleniu takiego „wsparcia” mafia ma jednak używać tradycyjnych dla siebie metod zastraszania w celu przejęcia kontroli nad firmami i prowadzoną przez nie działalnością.

Według włoskich organów realne ma być zagrożenie, że małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną wchłonięte w średnim okresie przez organizacje przestępcze i staną się instrumentami wykorzystywanymi do prania brudnych pieniędzy i inwestowania nielegalnie pozyskanego kapitału.

Takie działania ze strony mafii mają stanowić formę przystosowania do trudnych, pandemicznych warunków, które negatywnie odbijają się także na zyskach z działalności przestępczej.

Raport Dyrekcji przestrzega również, że mafia najprawdopodobniej podejmie próbę przejęcia części państwowej pomocy, która ma służyć odbudowie gospodarki.

Według informacji FT nowy włoski rząd, utworzony w lutym i kierowany przez byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego pracuje obecnie nad stworzeniem planu wsparcia gospodarki wartego 200 mld euro.

98% osób, które w grudniu straciły pracę we Włoszech to kobiety