{"vars":{{"pageTitle":"Sanofi ogłosił start badań klinicznych nad nową szczepionką przeciw COVID-19","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["badania-i-rozwoj","covid-19","farmaceutyka","francja","koronawirus","nauka","pandemia","pandemia-koronawirusa","przemysl-farmaceutyczny","sanofi","szczepionka-na-koronawirusa","szczepionki"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"12 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":102786}} }
300Gospodarka.pl

Sanofi ogłosił start badań klinicznych nad nową szczepionką przeciw COVID-19

Francuski koncern farmaceutyczny Sanofi i amerykańska firma biotechnologiczna Translate Bio ogłosiły w piątek rozpoczęcie badań klinicznych – z udziałem ludzi – nad nową potencjalną szczepionką przeciw COVID-19 bazującą na technologii mRNA.

W pierwszym badaniu szczepionki na ludziach ma wziąć udział 415 ochotników, a wyniki spodziewane są w trzecim kwartale 2021 r.

Jest to już druga potencjalna szczepionka Sanofi. Pierwsza to szczepionka białkowa stworzona wspólnie z brytyjskim koncernem GSK, której wdrożenie opóźniło się o wiele miesięcy ze względu na błąd w badaniach, który zmusił firmę w lutym do ponownego rozpoczęcia badań II fazy, zaś spodziewany termin wejścia preparatu to końcówka tego roku.

Nowy środek to szczepionka w najnowszej technologii mRNA, na której oparte są preparaty Pfizer-BioNTech i Moderna. Były to pierwsze w historii preparaty tego typu dopuszczone do użytku. W drugim kwartale roku spodziewana jest autoryzacja kolejnej szczepionki mRNA, niemieckiej firmy CureVac.

W piątkowym komunikacie Sanofi i Translate Bio podały, że prowadzą równoczesne badania laboratoryjne nad skutecznością swojego i innych preparatów mRNA wobec nowych wariantów koronawirusa.

Francuska firma Sanofi wyprodukuje 125 mln dawek szczepionki Pfizera i BioNTech dla UE