{"vars":{{"pageTitle":"Allianz Trade: Aktywnej walki z inflacją nie będzie, nawet po zmianie rządu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["allianz-trade","ceny","inflacja","najnowsze","nbp","pkb","podatki","polityka-fiskalna","wybory2023"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"20 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":613347}} }
300Gospodarka.pl

Allianz Trade: Aktywnej walki z inflacją nie będzie, nawet po zmianie rządu

W 2024 r. nic albo niewiele się zmieni od strony fiskalnej. Nawet po zmianie rządzącej ekipy nie należy spodziewać się aktywnej walki z inflacją i ograniczania deficytu budżetowego – uważa Allianz Trade. 

Polska jest na drodze do zmiany rządu po wyborach parlamentarnych, które odbyły się w ubiegłą niedzielę. Początkowa reakcja rynku była pozytywna, złoty zyskał 2 proc. w stosunku do euro, a giełda wzrosła o 6 proc. Utworzenie nowego rządu zajmie jednak trochę czasu. Szerzej pisaliśmy o tym tu. Jednak już teraz pojawiają się przewidywania dotyczące tego, co będzie działo się w gospodarce.

Bez rewolucji w gospodarce

Dominuje przekonanie, że w przyszłym roku kontynuowana będzie luźna polityka fiskalna, ponieważ wszystkie partie polityczne złożyły w kampanii wyborczej wydatkowe obietnice. Tak uważają np. S&P Global Ratings czy analitycy Goldman Sachs. W podobnym tonie wypowiada się także firma ubezpieczeniowa Allianz Trade.

– Prognozujemy, że w tym roku deficyt fiskalny wyniesie około -5 proc. PKB i jest mało prawdopodobne, aby w przyszłym roku znacznie się zmniejszył – ocenia Allianz Trade.

Allianz Trade uważa też, że wynik wyborów nie będzie oznaczał przełomu w oczekiwaniach odnośnie inflacji w 2024 r.

– Patrząc w przyszłość, odreagowanie zeszłorocznych szoków cen energii i żywności będzie kontynuowane i powinno wspierać dezinflację, podczas gdy zanikające efekty bazowe spowolnią ten proces w 2024 roku. Jednak niektóre wczesne wskaźniki, takie jak kurcząca się akcja kredytowa dla sektora prywatnego i spowolnienie podaży pieniądza, wspierają oczekiwania dalszego spadku inflacji – tłumaczą eksperci.

– Z drugiej strony, znaczące obietnice wydatków fiskalnych obu obozów politycznych, a także silny wzrost płac pozostają czynnikami zwiększającymi ryzyko inflacyjne, zwłaszcza że realny wzrost płac powrócił do dodatniego poziomu – dodają.

Konsolidacja fiskalna od 2025 r.

Jednocześnie analitycy spodziewają się nieco szybszego procesu dezinflacji, który rozpocznie się w 2025 r. Allianz Trade prognozuje stopniową dezinflację, z inflacją zasadniczą na poziomie około 5 proc. rok do roku na koniec 2024 r. i powrót do górnej granicy celu NBP na poziomie ok. 2,5 proc.-1 punkt procentowy na koniec 2025 roku.

– NBP będzie kontynuował wybraną ścieżkę łagodzenia polityki pieniężnej, choć mniejszymi krokami, aby osiągnąć
prognozowaną stopę procentową na poziomie 4,25 proc. na koniec przyszłego roku – ocenia Allianz Trade.

Allianz Trade spodziewa się także większego zaangażowania w konsolidację fiskalną od 2025r., a także presji politycznej na bardziej jastrzębie stanowisko w polityce pieniężnej, ponieważ KO zaatakowała NBP za większą niż oczekiwano obniżkę
stóp o 75 punktów bazowych we wrześniu.

To też może Cię zainteresować: