{"vars":{{"pageTitle":"CBOS: Więcej Polaków chce się zaszczepić, ale 25% wciąż niechętna","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","cbos","covid-19","koronawirus","pandemia","szczepienia","szczepienia-w-polsce","walka-z-pandemia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"25 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":138672}} }
300Gospodarka.pl

CBOS: Więcej Polaków chce się zaszczepić, ale 25% wciąż niechętna

Jedna czwarta ankietowanych nie zamierza zaszczepić się przeciwko Covid-19. Natomiast jest już zaszczepionych lub deklaruje taki zamiar ponad dwie trzecie Polaków – wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Spośród respondentów Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), 36 proc. odpowiedziało, że już przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepienia. W porównaniu z pomiarem kwietniowym, bardzo wyraźnie przybyło zaszczepionych przynajmniej jedną dawką (wzrost o 15 punktów procentowych).

Jedna trzecia ankietowanych nie została jeszcze zaszczepiona, ale zamierza przyjąć preparat. Tylko 6 proc. badanych wciąż nie ma sprecyzowanego stosunku do szczepień.

Spada liczba przeciwników szczepienia

Badanie CBOS wskazuje także, że ubyło deklarujących zamiar zaszczepienia (z 44 do 33 proc., co może wynikać ze wzrostu liczby już zaszczepionych) ale także tych osób, które nie chcą się szczepić. W tej kategorii nastąpił spadek z 30 do 25 procent.

„Obecnie odsetek respondentów deklarujących niechętny stosunek do szczepień przeciw COVID-19 jest najniższy od listopada, od kiedy monitorujemy tę kwestię, natomiast odsetek badanych przychylnie do nich nastawionych – już zaszczepionych bądź deklarujących taki zamiar – najwyższy” – podali autorzy komunikatu CBOS.

Stosunek do szczepień wyraźnie różnicuje wiek. „Mniej przychylne nastawienie do szczepień deklarują młodsi badani. Ponad dwie piąte najmłodszych, w wieku od 18 do 29 lat, nie zamierza skorzystać z tej formy uodpornienia” – podano w komunikacie z badań.

Dodali, że w grupach społeczno-zawodowych najlepszy stosunek do szczepień deklarują emeryci (tylko 12 proc. nie chce się szczepić), kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (17 proc.) oraz pracujący na własny rachunek (17 proc.).

Co zniechęca do szczepień?

Jak podaje CBOS, osoby deklarujące, że nie będą się szczepić, motywują to przede wszystkim obawą o skutki uboczne, jakie może wywoływać nowa szczepionka (61 proc.), a w drugiej kolejności obawiają się jej niskiej skuteczności (31 proc.).

Jednak obie te kwestie są mniej istotne dla respondentów w obecnym badaniu, niż wcześniej. „Obie główne przyczyny artykułowane są relatywnie rzadziej niż w marcu, gdy ostatni raz pytaliśmy o tę kwestię. Częściej natomiast niż dwa miesiące temu respondenci swoje nastawienie uzasadniają ogólną niechęcią do szczepień (18 proc.)” – podaje CBOS.

CBOS to ośrodek badania opinii publicznej, działający jako fundacja nadzorowana przez premiera.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia”, z którego pochodzą dane, przeprowadzono w dniach od 6 do 16 maja 2021 roku na próbie liczącej 1163 osoby.

Mniej Polaków zapisuje się na szczepienia. Do tej pory nie zarejestrowała się nawet połowa