{"vars":{{"pageTitle":"Ceny żywności na świecie spadają. Nie wszyscy mają jednak powody do radości","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","ceny","europa","fao","jedzenie","najnowsze","onz","produkcja","prognozy","pszenica","reuters","rynki","ukraina","zboza","zywnosc"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"7 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":535810}} }
300Gospodarka.pl

Ceny żywności na świecie spadają. Nie wszyscy mają jednak powody do radości

Ceny żywności na świecie spadają. Indeks FAO obniżył się do poziomu najniższego od lipca 2021 roku. Ale eksperci przestrzegają przed nadmiernym optymizmem. 

Spadki dotyczą zbóż, olejów roślinnych i pszenicy. Światowy indeks cen żywności spadł w marcu po raz dwunasty z rzędu i jest teraz o 20,5 proc. niższy od rekordowego szczytu osiągniętego rok temu po inwazji Rosji na Ukrainę.

Marcowy odczyt jest najniższy od lipca 2021 roku, podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO.

Ceny globalne niższe, krajowe nadal rosną

Przyczynami takiego stanu rzeczy są duże zapasy, ograniczony popyt na import i przedłużenie umowy umożliwiającej bezpieczny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Eksperci z FAO, których cytuje Reuters, zwracają uwagę na to, że spadek indeksu odzwierciedla niższe ceny zbóż, olejów roślinnych i produktów mlecznych, które zrównoważyły wzrosty cen cukru i mięsa.


Zobacz też: Coraz więcej eko żywności w Polsce. Ale wciąż wydajemy na nią 10 razy mniej niż reszta UE


– Podczas gdy ceny spadły na poziomie globalnym, nadal są one bardzo wysokie i nadal rosną na (lokalnych) rynkach krajowych, stawiając dodatkowe wyzwania dla bezpieczeństwa żywnościowego – zaznacza Maximo Torero, główny ekonomista FAO.

– To dotyczy zwłaszcza krajów rozwijających się, które są netto importerami żywności, a sytuacja pogarsza się wraz z osłabieniem ich walut wobec dolara amerykańskiego lub euro i narastającym obciążeniem długu – dodał.

Indeks cen zbóż FAO spadł w marcu o 5,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym pszenica odnotowała spadek o 7,1 proc., kukurydza o 4,6 proc. a ryż o 3,2 proc. Oleje roślinne spadły o 3,0 proc., czyli o 47,7 proc. w porównaniu z poziomem osiągniętym w marcu 2022 roku. Indeks produktów mlecznych zmniejszył się o 0,8 proc. Natomiast cukier wzrósł o 1,5 proc. do najwyższego poziomu od października 2016 roku – wszystko z powodu obaw o malejące perspektywy produkcji w Indiach, Tajlandii i Chinach. Natomiast indeks cen mięsa wzrósł o 0,8 proc.

Światowa produkcja zbóż wyższa niż zakładano

Jak pisze Reuters, FAO podniosła swoje prognozy dotyczące światowej produkcji pszenicy w 2023 roku, która teraz jest szacowana na 786 milionów ton. To oznacza o 1,3 proc. mniej w porównaniu z poziomem z 2022 roku. Jednocześnie mamy do czynienia z drugim największym wynikiem w historii.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Oczekuje się rekordowo dużej powierzchni zasiewów w Azji, podczas gdy suche warunki wpływają na Afrykę Północną i południową Europę – przekazała FAO.

Zapasy zbożowe na świecie na koniec sezonu 2022/2023 powinny zmniejszyć się o 0,3 proc. w stosunku do poziomu otwarcia, do 850 milionów ton.

Polecamy: