{"vars":{{"pageTitle":"Indie o krok od lądowania swojej pierwszej misji na Księżycu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania","badania-i-rozwoj","indie","kosmos","ksiezyc","lot-na-ksiezyc","nauka","przemysl-kosmiczny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 września 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":18597}} }
300Gospodarka.pl

Indie o krok od lądowania swojej pierwszej misji na Księżycu

Sukcesem zakończyła się próba rozdzielenia orbitera od lądownika misji Chandrayaan-2. To otwiera drogę do historycznego lądowania indyjskiego pojazdu kosmicznego na powierzchni Księżyca.

Operacja została przeprowadzona w poniedziałek, 2 września, o godz. 3:45 ET. „Wszystkie systemy lądownika i pojazdu orbitalnego Chandrayaan-2 są sprawne” – ogłosiła Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (Indian Space Research Organisation – ISRO) w oficjalnym oświadczeniu.

Lądownik Vikram będzie teraz przygotowywał się do ostatecznego lądowania na powierzchni Srebrnego Globu, które planowane jest na piątek, 6 września, między godzinami 4:00 a 5:00 ET. Jeżeli lądowanie to również zakończy się sukcesem, Indie staną się czwartym państwem, po Stanach Zjednoczonych, ZSRR i Chińskiej Republice Ludowej, które z powodzeniem wysłało misję na Księżyc.

Lądownik odziedziczył swoją nazwę po dr Vikramie A. Sarabhai – założycielu ISRO. Na pokładzie Vikrama znajduje się ważący 27 kg łazik księżycowy Pragyan.

Wystrzelenie pojazdu misji Chandrayaan-2 miało miejsce 22 lipca w Centrum Kosmicznym Satish Dhawan, położonym w indyjskim stanie Andhra Pradesh.

>>> Chiny sprowadziły na ziemię swoją stację orbitalną. To preludium do większych projektów kosmicznych

>>> Szef programu NASA Orion: Człowiek stanie na księżycu już w 2024 roku