{"vars":{{"pageTitle":"Tarcza antyinflacyjna 2.0 do końca roku? Ekonomiści: to obniży inflację do 6,3%","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-pekao","ceny","ceny-benzyny","ceny-energii","ceny-gazu","ceny-zywnosci","inflacja","pekao","tarcza-antyinflacyjna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":245200}} }
300Gospodarka.pl

Tarcza antyinflacyjna 2.0 do końca roku? Ekonomiści: to obniży inflację do 6,3%

Inflacja w styczniu wyniesie 9 proc., tarcza antyinflacyjna obniży ją w pierwszym półroczu. Ale w sierpniu ponownie wzrost cen będzie około 9-procentowy, szacują ekonomiści banku Pekao SA.

„Zakładając, że wprowadzone działania w Tarczy 2.0 zostaną utrzymane do lipca, to według naszych szacunków szczyt inflacji zobaczymy w styczniu w wysokości ok. 9 proc. W tym scenariuszu wysoka inflacja da ponownie o sobie znać na początku drugiej połowy roku, po zakończeniu działań z Tarczy 2.0. Inflacja w sierpniu zbliży się bardzo szybko znowu do 9 proc.” – napisali ekonomiści w środowym raporcie.

Według nich średniorocznie tarcza antyinflacyjna 2.0 obniży inflację o 1,2 pkt. proc., a w całym 2022 r. inflacja wyniesie 7,3 proc.

„Łącznie wszystkie zmiany podatków pośrednich ogłoszone w ostatnich dwóch miesiącach obniżają średniorocznie inflację o ok. 1,5 pkt. proc. Z dużym prawdopodobieństwem zakładamy jednak scenariusz, że rozwiązania z tarcz antyinflacyjnych zostaną z nami na dłużej, co najmniej do końca 2022 r. W takim scenariuszu średnioroczna inflacja obniży się do 6,3 proc. ze szczytem w styczniu” – ocenia Pekao.

Ekonomiści zastanawiają się też, czy obniżka stawek VAT, na jakiej opiera się tarcza antyinflacyjna 2.0, przełożą się w pełni na spadek cen detalicznych. Ryzyko, że spadek cen może być mniejszy, niż wynikałoby to z obniżenia podatku, jest przede wszystkim w przypadku paliw i żywności. Podobne obawy podnoszą też ekonomiści Credit Agricole, co opisujemy w tym artykule.

Jednak według Pekao SA firmy notują obecnie historycznie wysokie marże, więc ich motywacja, żeby je jeszcze zwiększać dzięki obniżce VAT, będzie niewielka. W związku z tym nawet jeśli wystąpi tzw. asymetryczna reakcja cen na zmiany w opodatkowaniu, to nie będzie mieć to dominującego znaczenia dla ścieżki inflacji.

„Znacznie większą rolę należy przypisać okresowi obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej. Przedłużenie części zapisów z pierwszej wersji do końca lipca jest już pierwszym precedensem i należy naszym zdaniem liczyć się z kolejnymi krokami, mającymi na celu stopniowanie i łagodzenie efektu powrotu do starych stawek VAT. Strategia wyjścia z przejściowo obniżonych stawek będzie podlegała zmianom i w niektórych przypadkach (VAT na żywność) możliwe jest nawet uczynienie cięć trwałymi” – uważają eksperci Pekao SA.