{"vars":{{"pageTitle":"KE przyznała 720 mln euro na synchronizację sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich i UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energia","estonia","europa","ke","komisja-europejska","kraje-baltyckie","litwa","lotwa","polityka","polityka-energetyczna","polska","rosja","ue","unia-europejska","ursula-von-der-leyen"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"2 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":63829}} }
300Gospodarka.pl

KE przyznała 720 mln euro na synchronizację sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich i UE

Wczoraj Komisja Europejska zdecydowała o przyznaniu 720 mln euro na finansowanie synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z pozostałymi państwami Unii Europejskiej.

Środki na przeprowadzenie procesu synchronizacji zostaną wytransferowane z unijnego instrumentu „Łącząc Europę”. Większość z przyznanej kwoty posłuży do sfinansowania energetycznego połączenia wzajemnego pod Morzem Bałtyckim o nazwie „Harmony Link”, które połączy Polskę z Litwą.

Przeprowadzenie procesu synchronizacji sieci elektroenergetycznych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich. Obecnie są one włączone do systemu BRELL, nad którym kontrolę sprawuje Rosja.

Całkowity koszt przeprowadzenia procesu synchronizacji z kontynentalną siecią elektroenergetyczną szacowany jest na 1,5 mld euro. Cała operacja ma się zakończyć w 2025 roku.

Decyzja została ogłoszona przy okazji spotkania premierów Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Polska będzie współpracować z Finlandią, Danią i Niemcami przy rozwoju offshore. To „kamień węgielny” dla polskiej energetyki