{"vars":{{"pageTitle":"Kościński: mam nadzieję, że premier wywalczy zerowy VAT na żywność i zmiany w handlu CO2","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-zywnosci","certyfikaty","co2","emisje-co2","eu-ets","inflacja","makro","ministerstwo-finansow","podatek-vat","tadeusz-koscinski","tarcza-antyinflacyjna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":230124}} }
300Gospodarka.pl

Kościński: mam nadzieję, że premier wywalczy zerowy VAT na żywność i zmiany w handlu CO2

Mam nadzieję, ze w przyszłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki wywalczy na Radzie Europejskiej zgodę na tymczasowe obniżenie VAT na żywność z 5 proc. do 0 proc. – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

Szef resortu finansów udzielił wywiadu radiowej Trójce. Pytany był m.in. o tarczę antyinflacyjną i jej wpływ na poziom cen. Tadeusz Kościński przypomniał, że jednym z elementów mogło być wprowadzenie zerowej stawki podatku od towarów i usług na artykuły żywnościowe.

„Trzymam mocno kciuki za pana premiera, bo wiem, że walczy mocno w Komisji Europejskiej by obniżyć VAT na żywność z 5 proc. do 0” – mówił minister.

Zwrócił uwagę, że w UE trwają prace nad reformą VAT, która umożliwi krajom członkowskim zastosowanie takiego rozwiązania. Ostatnio na taki kierunek zmian zgodzili się ministrowie finansów państw UE,

„Jest zgoda ministrów, ale ona dotyczy zmiany dyrektywy, co nastąpi dopiero za 2-3 lata. Jeszcze musi przecież swoje stanowisko wyrazić Parlament Europejski, a potem Rada Europejska. Dziś nie ma podstaw prawnych, żeby obniżać VAT na żywność z 5 proc. do zera” – mówił Kościński.

„Mam nadzieję, ze w przyszłym tygodniu na Radzie Europejskiej pan premier wywalczy taką zgodę tymczasową” – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki będzie brał udział w posiedzeniu Rady 16 grudnia. Ma na nim zaprezentować postulat polskiego rządu, by zmienić system handlu uprawnieniami co emisji CO2. Ostatnio Sejm przyjął uchwałę, wspierającą rząd w tej sprawie.

„Jest duża szansa, że premier uzyska taką zgodę” – powiedział minister finansów. Jego zdaniem, system handlu emisjami nie działa optymalnie, bo mogą w nim uczestniczyć nie tylko przedsiębiorcy, którzy potrzebują uprawnień do emisji CO2, ale również instytucje finansowe.

„One mają możliwość inwestowanie i jak zaczęły kupować certyfikaty, to wywindowały ich ceny. I teraz musimy przez to płacić więcej za energię. Mam nadziej, ze premierowi uda się przekonać innych, ze trzeba zablokować instytucjom finansowym możliwość kupowania certyfikatów. Gdy tak się stanie ich cena spadnie, i cena energii również. Trzymam kciuki, by to się udało” – powiedział Tadeusz Kościński.