{"vars":{{"pageTitle":"Mniej inwestycji zagranicznych. Chiny straciły na atrakcyjności, Polska przyciąga jak magnes","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezposrednie-inwestycje-zagraniczne","chiny","firma","fuzje","fuzje-i-przejecia","greenfield","inflacja","kapital","luksemburg","main","najnowsze","oecd","pandemia","polska","stany-zjednoczone","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"8 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":562122}} }
300Gospodarka.pl

Mniej inwestycji zagranicznych. Chiny straciły na atrakcyjności, Polska przyciąga jak magnes

Około 1,3 bln dolarów – tyle były warte inwestycje zagraniczne na całym świecie, wynika z najnowszych danych OECD. To oznacza, że w sumie wartość inwestycji globalnie spadła. Nie dotyczy to jednak Polski.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przyjrzała się temu, co pokazują dane dotyczące Foreign Direct Investment (FDI). Chodzi o inwestycje dokonywane przez przedsiębiorstwa lub osoby z jednego kraju w przedsiębiorstwa lub projekty biznesowe w innym kraju. 

Przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych obejmują zatem zakup akcji, nabycie nieruchomości, budowę fabryk, zakładów produkcyjnych lub oddziałów.

Spadła aktywność inwestycyjna

Jak wynika z najnowszych danych OECD, globalnie przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) spowolniły w 2022 roku, a nowe inwestycje wykazały skromny wzrost.

Poziom FDI spadł o 24 proc. w 2022 r. do poziomu 1286 mld dolarów, głównie ze względu na duże wypłaty kapitału dokonywane przez międzynarodowego operatora telekomunikacyjnego z siedzibą w Luksemburgu (przeniesiono znaczne ilości aktywów do innych krajów w IV kwartale ubiegłego roku). Po wykluczeniu Luksemburga, globalne przepływy FDI zmniejszyły się o 5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.


Zobacz też: Nowe biopaliwo od Orlenu już w przyszłym roku. Koncern przyspieszy inwestycje


– Główni beneficjenci FDI zanotowali mniejsze przepływy w 2022 roku, zwłaszcza Chiny i Stany Zjednoczone, częściowo w wyniku zmniejszonej aktywności inwestycyjnej. Niemniej jednak Stany Zjednoczone i Chiny były w 2022 roku dwoma najważniejszymi celami FDI na świecie, a następnie Brazylia, która otrzymała rekordowe przepływy w wyniku zwiększonej reinwestycji zysków – czytamy w raporcie OECD.

Przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych do gospodarek G20 spoza OECD spadły o 38 proc., głównie ze względu na spadki w Chinach. Natomiast przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych z krajów OECD i z państw G-20 spoza OECD spadły odpowiednio o 14 i 28 proc.

Mniej fuzji i przejęć

– Aktywność fuzji i przejęć transgranicznych spowolniła w 2022 r. Być może w reakcji na bardziej napiętą sytuację finansową, trwające wyzwania geopolityczne i obawy o zbliżającą się recesję – wskazują również eksperci z OECD.

Wartość sfinalizowanych umów dotyczących fuzji i przejęć transgranicznych w krajach rozwiniętych (AE) spadła o 18 proc. w 2022 roku, w porównaniu z wysokimi poziomami z 2021 r. Liczba sfinalizowanych umów także zmniejszyła się o 8 proc., kontynuując trend spadkowy. Zdaniem analityków, te spadki zarówno w wartości umów, jak i liczbie, pogorszyły się po początku roku, być może odzwierciedlając wyższą inflację, wzrost stóp procentowych oraz niepewności geopolityczne i ekonomiczne. Wartość sfinalizowanych umów dotyczących fuzji i przejęć transgranicznych w krajach wschodzących i rozwijających się (EMDE) wzrosła o 13 proc. w 2022 roku, podczas gdy liczba sfinalizowanych umów zmniejszyła się o 2 proc.

–  W pierwszym kwartale 2023 roku, w obliczu coraz trudniejszego otoczenia finansowego, dalszych napięć geopolitycznych i ponurego widoku gospodarczego, aktywność fuzji i przejęć transgranicznych nadal spadała zarówno w AE, jak i EMDE. Spadek ten był odczuwalny przede wszystkim w krajach wschodzących i rozwijających się, gdzie wartość umów zmniejszyła się o 57 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału – czytamy w raporcie OECD.

Chiny mniej atrakcyjne dla inwestorów

Raport OECD ma jednak też pozytywne akcenty. Dotyczą one inwestycji typu greenfield, czyli tworzenia nowych przedsiębiorstw od podstaw. Inwestycje w nowe przedsiębiorstwa są nadal na niższym poziomie niż przed pandemią, ale pociesza rosnący poziom wydatków inwestycyjnych.

–  Ogłoszone projekty inwestycyjne typu greenfield w 2022 roku jeszcze nie odczuły nawałnic, które przyczyniły się do spadków aktywności fuzji i przejęć. Całkowity wydatek kapitałowy wzrósł o 44 proc. w krajach rozwiniętych i podwoił się w krajach wschodzących w porównaniu z 2021 rokiem, chociaż liczba projektów rosła skromniej i pozostała poniżej poziomów sprzed pandemii. Wydatki inwestycyjne wzrosły we wszystkich sektorach: produkcji (75 proc.), usługach (35 proc.) i infrastrukturze (47 proc.). Nastroje inwestorów były wysokie, a duże projekty były realizowane również w sektorze wydobywczym, gdzie odnotowano wzrost ośmiokrotny – podkreślają eksperci z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Stany Zjednoczone, Egipt, Wielka Brytania, Indie i Australia – to te kraje najczęściej wybierali inwestorzy (43 proc. całkowitych wydatków kapitałowych). Chiny, piąte największe miejsce docelowe wybierane przez inwestorów w 2021 roku, otrzymały mniej projektów inwestycyjnych w 2022 roku. Zdaniem analityków stało się tak z powodu przedłużających się obostrzeń COVID-19, zakłóceń w łańcuchach dostaw i rosnących problemów geopolitycznych. Liczba ogłoszonych projektów inwestycyjnych typu greenfield i wydatków kapitałowych w Chinach spadła odpowiednio o 24 proc. i 44 proc.

Inwestycje zagraniczne Polski i w Polsce

W przypadku Polski, przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych z kraju zmniejszyły się (2016 r. – 13 122 mln dolarów, 2022 r. – 1 988 mln dolarów). Natomiast przepływy bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju zwiększyły się (2016 r. – 17 329 mln dolarów, 2022 r. – 29 203 mln dolarów).

Co pokazują te dane? Polskie firmy rzadziej inwestują zagranicą. Z kolei zagraniczne firmy częściej inwestują w Polsce.

Narodowy Bank Polski szacuje, że wartość transakcji z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w naszym kraju w 2022 r. wyniosła 118,7 mld zł, czyli o 4,5 mld zł (3,8 proc.) więcej rok do roku.

Polecamy: