{"vars":{{"pageTitle":"Energia odnawialna w Polsce coraz ważniejsza. Osiągnęliśmy cele UE, ale jest haczyk","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["cel-oze","dane","energia-odnawialna","eurostat","farmy-wiatrowe","fotowoltaika","gus","main","oze","polska","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"29 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":254408}} }
300Gospodarka.pl

Energia odnawialna w Polsce coraz ważniejsza. Osiągnęliśmy cele UE, ale jest haczyk

Z energii odnawialnej pochodziło już 16 proc. zużycia energii w 2020 r. Polska osiągnęła unijny cel, ale większość innych krajów Europy poradziła sobie lepiej.

Cele OZE to ustalone wymogi określające udział procentowy odnawialnych źródeł energii zużytej energii w końcowym zużyciu energii brutto. Dyrektywa unijna z 2009 roku określała, że do 2020 roku w całej Unii ilość energii z OZE ma sięgnąć 20 proc. Dla poszczególnych państw określała też dostosowane do ich możliwości cele krajowe.

Cel dla Polski wymagał tego, by 15 proc. energii, którą zużyjemy, pochodziło z OZE. Udało nam się osiągnąć – a nawet przekroczyć ten cel. Ostatecznie w 2020 z OZE pochodziło ponad 16 proc. polskiego zużycia energii.

Cel OZE dla Polski

Jak Polsce udało się osiągnąć ten cel? Pod koniec 2021 roku, GUS poinformował, że Polsce udało się osiągnąć unijny cel OZE, a nawet go przekroczyć. Stało się tak, ponieważ zmieniono sposób obliczania udziału energii odnawialnej w zużyciu energii dla Polski.

Jak podaje UE, odnawialne źródła energii obejmują energię wiatrową, energię słoneczną (cieplną, fotowoltaiczną i skoncentrowaną), energię wodną, ​​energię pływową, energię geotermalną, ciepło otoczenia wychwytywane przez pompy ciepła, biopaliwa i odnawialną część odpadów.

Wcześniej w Polsce nie uwzględniano zużycia bardzo popularnego w Polsce źródła energii odnawialnej. Chodzi o drewno, a więc biomasę spalaną w piecach i kuchniach. Dlatego GUS skorygował dane za ostatnie trzy lata (2018-2020), inaczej licząc udział OZE wykorzystywanego na cele ogrzewania. Wskutek tego, Polsce udało się osiągnąć cel OZE na poziomie 16,2 proc, co potwierdził Eurostat (unijny urząd statystyczny).

Poniższa grafika od Eurostatu ilustruje najnowsze statystyki dotyczące udziału energii ze źródeł odnawialnych ogółem w Unii Europejskiej (UE).

Choć udało się zrealizować unijny cel, Polska pozostaje 6. od końca w klasyfikacji europejskiej. 23 kraje UE przekroczyły swoje cele OZE, Polska także. Zaledwie jednemu – Francji – nie udało się zrealizować celu na 2020 rok.


Tutaj obejrzysz inne grafiki przedstawiające udział OZE w zużyciu energii w Polsce i Europie


Jak widać z powyższych danych, mimo korzystnej dla Polski zmiany sposobu liczenia udziału źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii, nasz kraj ma nadal wiele do zrobienia w tym obszarze. Ponieważ w kolejnych latach, zmiana sposobu liczenia zużycia energii ze źródeł odnawialnych nie doda Polsce dodatkowych punktów procentowych w ostatniej chwili. Będzie trzeba ten cel osiągnąć zwiększając moc zainstalowaną w energii odnawialnej.

Ekonomista Saxo: Polityka energetyczna UE jest “nierozważna”, bo odsuwa atom, a wspiera gaz