{"vars":{{"pageTitle":"Polska nie jest gotowa na wznowienie rozmów z UE o neutralności klimatycznej - mówi przedstawiciel rządu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ekologia","energetyka","energetyka-weglowa","neutralnosc-klimatyczna","ochrona-klimatu","odnawialne-zrodla-energii","rada-europejska","szczyt-rady-europejskiej","transformacja-energetyczna","unia-europejska","zmiany-klimatyczne"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"17 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":39631}} }
300Gospodarka.pl

Polska nie jest gotowa na wznowienie rozmów z UE o neutralności klimatycznej – mówi przedstawiciel rządu

Polska nie jest gotowa na wznowienie rozmów na temat dążenia do neutralności klimatycznej do 2050 roku podczas szczytu liderów państw Unii Europejskiej w czerwcu – podał Bloomberg powołując się na słowa anonimowego przedstawiciela polskiego rządu. 

W grudniu 2019 Polska została tymczasowo wyjęta z porozumienia, w którym wszystkie inne państwa Unii Europejskiej zadeklarowały osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku.

„W świetle najnowszej dostępnej wiedzy naukowej i w związku z potrzebą zintensyfikowania globalnych działań na rzecz klimatu Rada Europejska zatwierdza cel polegający na osiągnięciu przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., zgodnie z celami porozumienia paryskiego. Na tym etapie jedno państwo członkowskie nie może, jeżeli o nie chodzi, zobowiązać się do realizacji tego celu; Rada Europejska wróci do tej kwestii w czerwcu 2020 r.” – tak brzmi pierwszy punkt konkluzji po szczycie. (więcej o tych ustaleniach przeczytasz tutaj).

Polska stała się jedynym państwem członkowskim Unii, które nie podpisało się pod porozumieniem o dążeniu UE do neutralności klimatycznej. Czechy i Węgry, jeszcze w czerwcu solidarnie z Polską wetujące cel, teraz przeszły na drugą stronę.

Z gospodarką uzależnioną od węgla, który odpowiada za 80 proc. zużycia energii, Polska zażądała miliardów dodatkowych euro pomocy finansowej i więcej czasu przed zobowiązaniem się do neutralności węglowej.

Według francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, jeśli Polska nie przystąpi do porozumienia, grozi jej utrata dostępu do środków z budżetu Unii Europejskiej.

„Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału, znajdzie się poza europejskimi mechanizmami, zwłaszcza jeśli chodzi o solidarność finansową” – powiedział prezydent Francji dziennikarzom po szczycie przywódców unijnych w Brukseli.

Według anonimowego członka rządu, którego cytuje Bloomberg, uzależniona od węgla Polska potrzebuje więcej czasu na zaplanowanie swoich potrzeb inwestycyjnych oraz tego, jak w przyszłości ma wyglądać nasz miks energetyczny.

Urzędnik dodał, że Polska jest w fazie wstępnej rozmów z Japonią, Francją i Stanami Zjednoczonymi nad projektem budowy elektrowni atomowej.

Czytaj też:

>>> Wodór, atom i ekologiczny transport. Czy Francja pomoże Polsce osiągnąć neutralność klimatyczną?

>>>Atom, presja i pieniądze – wiemy, jakie są główne cele Polski na negocjacje klimatyczne