{"vars":{{"pageTitle":"Szczepionka ważniejsza niż miejsce przyjazdu. Nowe zalecenia UE ws. podróży zagranicznych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["certyfikat-szczepien","certyfikaty-covidowe","covid-19","koronawirus","pandemia","podroze","szczepienia-obowiazkowe","szczepienia-przeciw-covid","turystyka","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"25 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":252098}} }
300Gospodarka.pl

Szczepionka ważniejsza niż miejsce przyjazdu. Nowe zalecenia UE ws. podróży zagranicznych

Rada Unii Europejskiej przyjęła dziś nowe zalecenie dotyczące podróży. Zgodnie z zaleceniem, możliwość swobodnego przemieszczania się podróżnych do i z państw UE powinna zależeć od posiadania certyfikatu szczepień, a nie sytuacji epidemicznej w kraju, z którego wyjeżdża dana osoba.

Nowe zalecenie ma obowiązywać do 1 lutego i zastąpi to obowiązujące dotychczas. Zgodnie z nim, podróżni posiadający ważny unijny cyfrowy certyfikat COVID nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom swobodnego przemieszczania się.

– Zalecenie wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku, czyli w tym samym dniu, co akt delegowany (…) zakładający 270-dniowy termin ważności certyfikatu szczepień – podano.

Przejrzyste reguły dla podróżujących

Zgodnie z nowym zaleceniem, środki dotyczące COVID-19 powinny być stosowane z uwzględnieniem statusu danej osoby. Oznacza to, że czynnikiem decydującym powinno być potwierdzenie szczepienia, status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu.

Wcześniej, zgodnie z zaleceniami Rady, miały być one zróżnicowane pod względem regionalnym. Silniejsze obostrzenia miały dotyczyć krajów lub regionów o dużej zachorowalności.

Wyjątkiem od nowej reguły mają być obszary, w których rozprzestrzenienie się wirusa jest wyjątkowo wysokie.

– Podejście ukierunkowane na osobę znacznie uprości obowiązujące przepisy i zapewni podróżnym dodatkową przejrzystość i przewidywalność – wskazuje Rada.

Co z niezaszczepionymi?

Osoby, które nie posiadają unijnego cyfrowego certyfikatu COVID, mogą być zobowiązane do poddania się testowi przed podróżą lub nie później niż 24 godziny po przybyciu do danego kraju – zaleca Rada.

Jeśli chodzi o obszary ze szczególnie wysoką liczbą zakażeń, to kraje członkowskie UE powinny w szczególności zniechęcać do wszelkich nieistotnych podróży i wymagać od osób przybywających z tych obszarów, które nie posiadają zaświadczenia o szczepieniu lub wyzdrowieniu, poddania się testowi przed wyjazdem i poddania się kwarantannie po przyjeździe – wskazano.

Wyjątki mogą być poczynione dl osób pełniących istotne funkcje czy pracowników przejeżdżających przez granicę do pracy i dzieci do 12. roku życia.

Decyzja o wprowadzeniu ograniczeń w swobodnym przepływie w celu ochrony zdrowia publicznego pozostaje w gestii państw członkowskich. Zalecenie Rady ma charakter rekomendacji dla państw UE i wskazuje, w jakim kierunku powinny kształtować swoją politykę, ale nie jest instrumentem prawnie wiążącym.

W tej chwili „nie ma opcji” powrotu do lockdownu gospodarki – mówi Jacek Sasin