{"vars":{{"pageTitle":"Ceny żywności na pewno spadną, uważa Rzecznik MSP. Sprzedawcy będą mieli nowe obowiązki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","ceny-zywnosci","inflacja","rzecznik-malych-i-srednich-przedsiebiorstw","tarcza-antyinflacyjna","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"12 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":245644}} }
300Gospodarka.pl

Ceny żywności na pewno spadną, uważa Rzecznik MSP. Sprzedawcy będą mieli nowe obowiązki

Zerowy VAT na żywność, jaki wprowadzi Tarcza Antyinflacyjna 2.0, spowoduje spadek cen w sklepach spożywczych, choć nie nastąpi to z dnia na dzień – ocenia Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Rynek handlu spożywczego jest tak konkurencyjny we wszystkich segmentach, że obniżka VAT-u spowoduje spadek cen żywności. Oczywiście nie z dnia na dzień, technicznie to będzie wyglądało tak, że ceny na półkach będą spadać wraz z nowymi dostawami, obłożonymi już nową stawką VAT – mówi Abramowicz w rozmowie z 300Gospodarką.

Towary na półce wycenia się z kwoty netto, jaką się płaci dostawcy i dodaje VAT. Jeśli sklep dostanie na fakturze zerowy VAT, to sam również tego podatku nie doliczy a więc cena brutto się obniży – dodaje.

Rząd zaprezentował we wtorek tzw. Tarczę Antyinflacyjną 2.0. To pakiet obniżek stawek VAT na wybrane towary, w tym na żywność. Zgodnie z tym planem stawka VAT na żywność ma spaść do zera od 1 lutego i obowiązywać na tym poziomie przez pół roku.

Według Adam Abramowicza rynek handlu spożywczego w Polsce jest bardzo wymagający, a silna konkurencja wymusza dostosowanie cen.

Konkurencja jest w Polsce tak duża, że nie ma możliwości żeby to (obniżki VAT – red.) nie zostałoby skonsumowane. Ale oczywiście już przy nowych fakturach. Po wprowadzeniu zerowego VAT na żywność ceny spadną – podkreśla Rzecznik MSP.

Klient ma wiedzieć o zerowym VAT

Projekt, który wprowadza obniżki VAT, w tym zerowy VAT na żywność, jest już pod obradami Sejmu. W środę odbyło się jego pierwsze czytanie, a głosowanie zaplanowano na czwartek 13 stycznia.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu całość obniżek ma kosztować 11,6 mld zł, z czego wprowadzenie zerowego VAT na żywność 2,92 mld zł.

Rząd nie ma instrumentów, którymi mógłby nakazać obniżenie cen. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował jednak o to do przedsiębiorców.

Ale – zgodnie z projektem ustawy – sprzedawcy będą mieli obowiązek zamieszczania informacji przy kasach o tym, że wprowadzono zerowy VAT na żywność.

Sprzedawca dokonujący sprzedaży towarów spożywczych zamieszcza przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż tych towarów, czytelną informację, że od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 proc. – głosi nowy przepis w ustawie.

Podobny obowiązek wprowadzono już wcześniej dla sprzedawców paliw przy okazji pierwszej tarczy antyinflacyjnej.

Członkowie rządy tłumaczyli wówczas, że dzięki temu klient będzie mógł sam ocenić, czy sprzedawca obniżył ceny po obniżce podatków i na tej podstawie decydować, czy chce u niego robić zakupy.

Czytaj też: