{"vars":{{"pageTitle":"UE wciąż ma kłopoty z dostawami szczepionek. Rosjanie sugerują: możemy szybko dostarczyć 100 mln Sputnika V","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["covid-19","europa","koronawirus","pandemia","pandemia-koronawirusa","rosja","sars-cov2","sputnik-v","szczepionka-na-koronawirusa","szczepionki","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":89573}} }
300Gospodarka.pl

UE wciąż ma kłopoty z dostawami szczepionek. Rosjanie sugerują: możemy szybko dostarczyć 100 mln Sputnika V

Komisja Europejska nadal uważa wspólne europejskie zamówienia na szczepionki za sukces, pomimo ostrej krytyki. Bruksela zwraca uwagę, że u sześciu różnych producentów zamówiono ponad dwa miliardy dawek, pisze Handelsblatt.

Jednak większość z tych dawek istnieje obecnie tylko na papierze. Tylko trzy z sześciu szczepionek, na które liczyła Europa, zostały jak dotąd zatwierdzone.

Do tego dochodzą opóźnienia w harmonogramie dostaw firmy farmaceutycznej AstraZeneca, a produkcja szczepionki firm Biontech i Pfizer również stanęła w miejscu.

Jak dotąd w Unii Europejskiej zaszczepiono znacznie mniej osób niż na przykład w Izraelu czy Wielkiej Brytanii.

Ta oferta w samym środku szczepionkowego chaosu brzmi dla jednych jak wyczekiwany sygnał nadziei, dla innych bardziej jak kpina: Rosja mogłaby dostarczyć Unii Europejskiej 100 mln dawek szczepionki Sputnik V w okresie od kwietnia do czerwca, co wystarczyłoby do ochrony 50 mln obywateli.

Tak wyjaśnia to rosyjski Państwowy Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który wprowadza szczepionkę na rynek zagraniczny.

Fundusz i twórcy szczepionki z Instytutu Badawczego Gamaleja badają już możliwości produkcji we wschodnich Niemczech, na przykład u producenta farmaceutycznego IDT Biologika z siedzibą w Dessau.

Podczas gdy tam toczą się rozmowy, rosyjscy naukowcy prezentują wyniki nowego badania, które zostało zweryfikowane przez niezależnych ekspertów: według wstępnych wyników Sputnik miałby skuteczność 91,6 procent – mniej więcej taką samą jak szczepionki firm Biontech-Pfizer i Moderna.

Andrzej Duda w Financial Times: Rosji nie można ufać