{"vars":{{"pageTitle":"UE zapowiada nałożenie podatku na kraje stosujące "dumping klimatyczny"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["chiny","co2","davos","dwutlenek-wegla","ekologia","europa","forum-ekonomiczne","komisja-europejska","podatki","polityka-fiskalna","polityka-klimatyczna","ue","unia-europejska","ursula-von-der-leyen","von-der-leyen","zielony-lad","zmiany-klimatu","zmiany-klimatyczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 stycznia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":37307}} }
300Gospodarka.pl

UE zapowiada nałożenie podatku na kraje stosujące „dumping klimatyczny”

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, ostrzegła w środę Chiny i innych dużych producentów paliw kopalnych, aby znaleźli sposób na opodatkowanie emisji dwutlenku węgla w swoich krajach, pisze Financial Times.

W przeciwnym razie czeka ich odpowiedź Unii w postaci podatku od emisji CO2 na import, którego wprowadzenie jest na tapecie w Brukseli.

Von der Leyen przedstawiła wczoraj plan ustanowienia mechanizmu, który uderzyłby w importerów z krajów, które nie przestrzegają międzynarodowych celów klimatycznych.

Inicjatywa ta stanowi centralny element Europejskiego Zielonego Ładu KE i ma na celu ochronę przedsiębiorstw europejskich – które są pod presją zmniejszania emisji – przed „dumpingiem klimatycznym” poza kontynentem.

„Nie ma sensu jedynie ograniczać emisji gazów cieplarnianych w kraju, jeśli zwiększymy import CO2 z zagranicy” – powiedziała w Davos von der Leyen.

„To nie tylko kwestia klimatu; to także kwestia sprawiedliwości wobec naszych przedsiębiorstw i naszych pracowników. Będziemy ich chronić przed nieuczciwą konkurencją.”

Czytaj także:

>>> To już oficjalne: Polska największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

>>> Parlament Europejski ogłosił globalny „kryzys klimatyczny i środowiskowy”