{"vars":{{"pageTitle":"Zerowy VAT na żywność. Sieci handlowe: obniżymy ceny, jeśli będzie taki obowiązek","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny","ceny-zywnosci","handel","handel-detaliczny","inflacja","tarcza-antyinflacyjna","wzrost-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":245671}} }
300Gospodarka.pl

Zerowy VAT na żywność. Sieci handlowe: obniżymy ceny, jeśli będzie taki obowiązek

Jeśli będzie obowiązek obniżki cen żywności po wprowadzeniu zerowego VAT, to handel się dostosuje. Ale ostateczna wysokość ceny towaru na półce zależy też od innych czynników, niezależnych od sprzedawcy – mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD).

– Jako branża, zawsze działamy zgodnie z literą prawa. Jeśli na handel zostanie nałożony obowiązek obniżki cen artykułów żywnościowych z 5 proc. stawką VAT o wartość podatku, to z całą pewnością dopełnimy tego obowiązku – powiedziała Juszkiewicz w rozmowie z 300Gospodarką.

Rząd zaprezentował we wtorek tzw. Tarczę Antyinflacyjną 2.0. To pakiet obniżek stawek VAT na wybrane towary, w tym na żywność. Zgodnie z tym planem stawka VAT na żywność ma spaść do zera od 1 lutego i obowiązywać na tym poziomie przez pół roku.

Prezes POHiD zwróciła uwagę, że podatek VAT to nie jedyny czynnik, który może wpływać na wysokość cen towaru w sklepie. Jak powiedziała, są jeszcze powody niezależne od sprzedawców, jak rosnące koszty i ceny u producentów.

Według szefowej POHiD, organizacji, która zrzesza największe sieci handlowe działające w Polsce, objęcie żywności zerową stawką VAT w obliczu dwucyfrowych wzrostów cen niektórych artykułów spożywczych nie spowoduje dużych oszczędności w portfelach klientów.

– Obniżka VAT dotyczy produktów z 5 proc. stawką VAT, a więc koszyka produktów podstawowych. Bardziej korzystnym dla konsumentów rozwiązaniem byłoby objęcie zerowym podatkiem VAT wszystkich kategorii produktów żywnościowych, jak również artykułów pierwszej potrzeby, m.in.: środków czystości, artykułów higieny osobistej czy papieru toaletowego – uważa Renata Juszkiewicz.

Według prezes POHiD, handel obecnie działa pod dużą presją kosztową. Wynika to zarówno z wyższych cen, jakich żądają producenci, ale też obciążeń fiskalnych. Jak wylicza, branża obecnie podlega blisko 20 obciążeniom fiskalnym

– W samym tylko 2021 roku zaczęły obowiązywać m.in.: podatek handlowy, opłata cukrowa, opłata mocowa, podatek reklamowy czy podatek CIT dla spółek komandytowych. Firmy handlowe borykają się ze wzrostem cen zakupu towarów od producentów i dostawców, jak również wysokimi kosztami operacyjnymi związanymi z rosnącymi cenami paliw, gazu, prądu, opakowań, pracy. Zdaniem branży, skutecznym remedium na obecną sytuację mogłoby być również zawieszenie na czas pandemii zakazu handlu w niedziele – mówi Renata Juszkiewicz.

Ceny żywności na pewno spadną, uważa Rzecznik MSP. Sprzedawcy będą mieli nowe obowiązki