Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który – w przypadku gdyby inflacja w I półroczu danego roku przekraczała 5 proc. – zakłada drugą waloryzację emerytur i rent od 1 września, poinformował szef Komitetu Maciej Berek.
– Wczoraj na Komitecie Stałym Rady Ministrów przyjmowaliśmy projekt dotyczący drugiej waloryzacji emerytur i rent. To też jedna z zapowiedzi kampanijnych, że w latach, w których inflacja będzie przekraczała 5 proc., waloryzacja będzie dokonywana tych świadczeń emerytalnych dwukrotnie w ciągu roku – poinformował Berek w TVN24.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych RM podano wcześniej, że rząd planuje przyjąć w II kw. projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, zakładający przeprowadzanie od 1 września drugiej waloryzacji rent i emerytur w ciągu roku, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Proponowane rozwiązania zakładają, że od 2024 roku wprowadzona zostanie dodatkowa waloryzacja rent i emerytur w przypadku, gdy inflacja w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc. Dzięki temu waloryzacja będzie odbywała się raz w roku, gdy inflacja w pierwszym półroczu nie przekroczy 5 proc. Natomiast w sytuacji wzrostu inflacji w pierwszym półroczu powyżej 5 proc. przeprowadzona zostanie wówczas zarówno waloryzacja roczna, jak i dodatkowa waloryzacja, która przeprowadzana będzie od 1 września.
Na czym będzie polegać dodatkowa waloryzacja
Analogicznie jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji rocznej, dodatkowa waloryzacja będzie polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. Dodatkowa waloryzacja obejmie emerytury i renty przyznane przed terminem tej waloryzacji.
Czytaj także: Czternasta emerytura zostanie wypłacona. Rząd podał termin
Proponowano, aby wskaźnikiem dodatkowej waloryzacji był wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku (pod warunkiem jego przekroczenia ponad 105 proc.) zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym półroczu danego roku.
Jako wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu proponuje się przyjąć wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w pierwszym półroczu danego roku albo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w pierwszym półroczu danego roku, jeżeli jest on wyższy od wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla emerytów i rencistów w I półroczu danego roku.