W Polsce w II kwartale 2023 r. realny spadek cen nieruchomości wyniósł 5,5 proc. w ujęciu rocznym. Polski Instytut Ekonomiczny ocenia, że wynikał on ze spadku inflacji w tym czasie. Jednak w porównaniu z innymi państwami z naszego regionu spadek cen nieruchomości w Polsce jest relatywnie niski.
Globalnie ceny mieszkań spadają. W większości państw wysoka inflacja spowodowała, że ceny mieszkań w ujęciu realnym spadają czwarty kwartał z rzędu. Dzieje się tak zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych.
Ceny mieszkań spadły, ale rekordów nie ma
– Warto jednak zaznaczyć, że mimo niedawnych spadków ceny nieruchomości pozostają znacznie powyżej poziomów sprzed pandemii COVID-19 (globalnie o 6 proc.). Najsilniej od tego czasu wzrosły ceny w Turcji (160 proc.) i w USA (20 proc). Rynek nieruchomości w dekadzie 2010-2020 był w miarę stabilny, jednak od czasu pandemii COVID-19 na światowych rynkach nieruchomości występują duże wahania cenowe w niektórych krajach – wskazują eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
W Polsce w II kwartale 2023 r. realny spadek cen nieruchomości wyniósł 5,5 proc. w ujęciu rocznym. W dwóch poprzednich kwartałach ten spadek był wyższy i wynosił odpowiednio 10,1 proc. oraz 6,9 proc.
Polski Instytut Ekonomiczny ocenia, że niższy spadek cen w II kwartale 2023 r. w porównaniu z poprzednimi kwartałami wynikał ze spadku poziomu inflacji w II kwartale.
Co się dzieje z cenami nieruchomości w innych krajach?
Na tle regionu realny spadek cen nieruchomości w Polsce jest jednak relatywnie niski: w strefie euro ten spadek wyniósł 7,4 proc., na Słowacji i w Czechach – 12,6 proc., a na Węgrzech – 15,6 proc.
Eksperci podkreślają, że w rozwiniętych gospodarkach spadającym cenom towarzyszy spadek popytu na nieruchomości. W USA tylko 14 proc. obywateli uważa, że teraz jest dobry czas na zakup domu. Z kolei w gospodarkach wschodzących średnie ceny pozostały niemal niezmienione (-0,5 proc.), to jednak np. w Turcji w II kwartale ceny nieruchomości wzrastały o 40 proc. w ujęciu rocznym, ale w Korei spadały już o 10 proc. w ujęciu rocznym.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
– W Chinach z kolei deweloperzy w 2022 r. sprzedali najmniej mieszkań od 2012 r. – w ujęciu rocznym był to spadek o 27 proc. Dla 2023 r. kontynuowany jest trend spadkowy – sprzedaż od stycznia do września spadła o 7,8 proc. w ujęciu rok do roku. Podobny wynik będzie w Niemczech w 2023 r. Gewos institute szacuje, że spadek sprzedaży mieszkań będzie wynosił nawet 29 proc. w ujęciu rok do roku. W połowie roku wskaźnik sprzedaży był na najniższym poziomie od 1995 r. – podsumowuje PIE.
To też może Cię zainteresować:
- Tak drożały mieszkania w Polsce. W niektórych miastach ceny poszły w górę nawet trzykrotnie
- Mieszkania coraz bardziej poza zasięgiem. Ceny znów rosną szybciej od dochodów
- Polowanie na mieszkania. Popyt znacznie większy niż podaż pompuje ceny za metr kwadratowy
- Popyt na mieszkania będzie rósł. Ceny mieszkań – także