{"vars":{{"pageTitle":"Emilewicz w FT: Polska nie chce finansować odbudowy gospodarki z handlu emisjami","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["emilewicz","energetyka-w-polsce","energetyka-weglowa","financial-times","jadwiga-emilewicz","komisja-europejska","ministerstwo-rozwoju","odbudowa-po-pandemii","oze","pandemia","spuscizna-po-zwiazku-radzieckim","system-handlu-emisjami","unia-europejska","wywiad","zwiazek-radziecki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57137}} }
300Gospodarka.pl

Emilewicz w FT: Polska nie chce finansować odbudowy gospodarki z handlu emisjami

Plany UE dotyczące wykorzystania dochodów z systemu handlu emisjami na sfinansowanie odbudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa są dla Polski „absolutnie nie do przyjęcia”, powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w brytyjskim dzienniku Financial Times.

Na piątkowym szczycie przywódcy UE mają omówić pakiet naprawczy o wartości 750 mld euro. Komisja Europejska już nakreśliła system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, który zamierza rozszerzyć na nowe gałęzie przemysłu, takie jak żegluga.

Ma być on jednym z kilku źródeł finansowania pakietu naprawczego.

W wywiadzie dla Financial Times Jadwiga Emilewicz powiedziała, że Polska jest zdecydowanie przeciwna wykorzystaniu zwiększonych dochodów z systemu handlu emisjami do spłaty pożyczek.

Jej zdaniem zwiększenie obciążeń z tytułu podatków węglowych niesprawiedliwie uderzy w polską gospodarkę, która wytwarza blisko 80 proc. energii elektrycznej z węgla.

„Z ETS jest bardzo trudno”, mówi w FT. Jej zdaniem rosnące ceny pozwoleń na emisję dwutlenku węgla – które notabene wzrosły sześciokrotnie w latach 2017-2019 – sprawiają, że polskie przedsiębiorstwa są niekonkurencyjne.

Emilewicz podkreśla, że kraj nie powinien być karany za energetykę opartą na węglu, która jest spuścizną centralnie planowanych decyzji podejmowanych w Związku Radzieckim.