{"vars":{{"pageTitle":"KE: W 2019 r. emisje gazów cieplarnianych w UE spadły do najniższego poziomu od 30 lat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["co2","dwutlenek-wegla","ekologia","emisje","emisje-co2","energetyka","europa","ke","klimat","komisja-europejska","lotnictwo","lotnictwo-cywilne","produkcja","produkcja-przemyslowa","przemysl","sektor-lotniczy","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72058}} }
300Gospodarka.pl

KE: W 2019 r. emisje gazów cieplarnianych w UE spadły do najniższego poziomu od 30 lat

Emisje gazów cieplarnianych w państwach UE zmniejszyły się o 3,7 proc. w ujęciu rocznym i o 24 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r., podała Komisja Europejska.

Dane przedstawione przez KE pochodzą z przyjętego dziś rocznego sprawozdania z postępów działań UE w dziedzinie klimatu, które opisuje postępy poczynione w Unii w 2019 r. w obszarze redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Komisja podkreśla, że redukcji emisji w skali rocznej udało się dokonać przy jednoczesnym osiągnięciu tempa wzrostu gospodarczego we Wspólnocie na poziomie 1,5 proc. rok do roku.

Jak czytamy w komunikacie KE, w 2019 r. emisje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odnotowały stosunkowo największy spadek, ponieważ zmniejszyły się o 9,1 proc., czyli o około 152 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla w porównaniu z 2018 r.

Ten spadek ma być w głównej mierze efektem zmian w sektorze energetycznym, w którym emisje zredukowano o blisko 15 proc. Jak pisze KE, było to możliwe przede wszystkim dzięki odchodzeniu od wytwarzania energii elektrycznej z węgla kamiennego i przejściu na stosowanie odnawialnych źródeł energii oraz elektrowni gazowych. Emisje z przemysłu miały z kolei ulec zmniejszeniu o blisko 2 proc.

Nadal rosły jednak zweryfikowane emisje pochodzące z sektora lotniczego (obecnie obejmujące jedynie loty w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Ich przyrost wyniósł 1 proc., czyli około 0,7 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla w porównaniu z 2018 r.

Emisje, które nie są objęte EU ETS, takie jak emisje z sektorów przemysłu nieobjętych ETS, transportu, budownictwa, rolnictwa i gospodarki odpadami, nie uległy według KE znaczącej zmianie w porównaniu z poziomami z 2018 r.

Organizacje pozarządowe: Nowa propozycja von der Leyen zagraża realizacji celu redukcji emisji na 2030 rok