{"vars":{{"pageTitle":"Pandemia koronawirusa: Włochy na krawędzi, pracownicy kultury dofinansowani – podsumowanie najnowszych informacji (13 marca)","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["edukacja","gielda","handel","koronawirus","surowce"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"13 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":43053}} }
300Gospodarka.pl

Pandemia koronawirusa: Włochy na krawędzi, pracownicy kultury dofinansowani – podsumowanie najnowszych informacji (13 marca)

Zbieramy codziennie najnowsze dane i informacje o koronawirusie w kontekście gospodarczym. Oto ich przegląd 13 marca 2020.

Stan wydarzeń na godzinę 17:00 czasu polskiego, 13.03.2020

Liczba zdiagnozowanych przypadków w Polsce: 64.

Liczba ofiar śmiertelnych: 1.

Wygląda na to, że dzisiejszy dzień był już nieco spokojniejszy niż wczorajszy. Polacy namawiają się wzajemnie do kwarantanny, w sklepach już nieszczególnie jest co kupić (przynajmniej jeśli chodzi o produkty suche) , można więc odpalić Netflixa albo – „w ostateczności” – książkę. My będziemy korzystać z obu tych dóbr kultury na zmianę.

A skoro zaczęliśmy od kultury, to jej minister Piotr Gliński wystosował list otwarty do artystów, twórców i ludzi kultury, w którym podkreśla on konieczność odwołania wydarzeń i zamknięcia instytucji, ale także przypomina o możliwości ubiegania się o pomoc finansową. Zapewnia też, że będzie się starał o przyznanie na to dodatkowych środków. Trzymamy za słowo, bo wiele osób pracujących w kulturze znalazło się w dość ciężkiej sytuacji, ponieważ pracują od zlecenia do zlecenia.

Dlaczego to tak ważne, żebyśmy wszyscy siedzieli w domach? Chodzi o pewien proces spłaszczania. Czego? Dowiecie się tutaj.

Szkoły są zamknięte od wczoraj. Rząd zachęca do wykorzystywania narzędzi do e-learningu, a Google udostępnia za darmo pakiet usług G-Suite dla szkół i uczelni.

Krok Google to jeden z dobrych przykładów działań firm, które próbują ułatwić ludziom pozostanie w domu (a przy okazji trochę się wypromować, wiadomo). Ale są też złe przykłady. Oba rodzaje zbieramy tutaj.

W związku z wywołanym koronawirusem przystopowaniem gospodarek wiele osób zastanawia się, czy w ramach pocieszenia cała sytuacja nie odbije się dobrze na klimacie – w końcu globalne emisje znacząco spadły, ale powstaje obawa, że doświadczymy nieprzyjemnego efektu jo-jo i po zakończeniu pandemii emisje znów wystrzelą, i to jeszcze wyżej.

Ale póki co gospodarki hamują, a popyt na ropę wciąż spada. Mocno lecą w dół również akcje dwóch polskich gigantów – odzieżowego LPP i obuwniczego CCC. Wszystko przez wiszącą w powietrzu groźbę zamknięcia na jakiś czas galerii handlowych.

Na koniec zostawiliśmy najciekawsze – dla tych, którzy przetrwali całe podsumowanie. Skompilowaliśmy dziś kilka wykresów, które pozwolą wam lepiej zrozumieć panującą pandemię, a nasza korespondentka z Włoch napisała dla nas kolejną, dość niepokojącą relację z najgorzej dotkniętego epidemią kraju w Europie – tym razem skupiając się na służbie zdrowia.

To tyle na dziś. A jeśli macie wrażenie, że obejrzeliście już całego Netflixa, HBO czy TVP VOD (he, he), przeczytaliście cały internet, a biblioteka zamknęła wam drzwi przed nosem, to może zróbcie sobie jakiś kurs online? Na przykład taki, dzięki któremu w końcu zrozumiecie, jak działa sztuczna inteligencja.