Koronawirus jest już oficjalnie pandemią, w Polsce wprowadzony zostaje stan zagrożenie epidemicznego (zobacz co to znaczy). Poniżej prezentujemy garść grafik, wykresów i map, które pozwolą lepiej zrozumieć pandemię oraz to, jak świat z nią walczy. 

 

1. Według stanu na 13 marca na godzinę 17:00 czasu polskiego, 122 kraje potwierdziło u siebie obecność koronawirusa (źródło: CDC)

 

2. W Polsce u 84 osób ze wszystkich przetestowanych (ponad 3 tysiące testów) potwierdzono obecność koronawirusa. To stan na rano, 14 marca. Najwięcej zakażonych jest we Wrocławiu (9), Lublinie i Warszawie (po 8) i Poznaniu (6). Dwie z zakażonych osób zmarły: we Wrocławiu i Poznaniu.

 

3. Liczba dziennych zakażeń koronawirusem w Korei Pd. spada od kilku dni (źródło: Korea Centers for Disease Control and Prevention)

 

4. Mimo pozytywnych wiadomości z Korei Południowej liczba zakażeń na całym świecie stabilnie rośnie i wszyscy eksperci są zgodni, że szczyt pandemii jeszcze zdecydowanie przed nami.

 

5. Na wykresie z think tanku Bruegel poniżej widzimy wzrost liczby zakażeń koronawirusem w porównaniu do tego, jak wyglądał w prowincji Hubei. Z wykresu widać wyraźnie, że w większości państw podąża on taką samą drogą, jak w Hubei w Chinach, a do szczytu jeszcze kawałek (Włosi mają krótszą drogę) 

 

6. A tak wygląda wykres pokazujący dzienne zarażenia w Hubei, również opracowany przez Breugel. Wynika z niego, że codziennie jest wiele nowych zarażeń, ale ich liczba przestała się zwiększać (wykres pokazuję liczbę chorych na 10 tys. mieszkańców).

 

7. W nadzwyczajnych krokach podejmowanych, aby ograniczyć pandemię nie do końca chodzi o to, żeby jak najmniej osób się zaraziło, bo to kontrolować jest bardzo trudno. Najważniejszą rzeczą dla rządów na świecie jest rozłożyć epidemię w czasie, tak aby szpitale i system opieki zdrowotnej nie zostały przeciążone zbyt wieloma przypadkami na raz. Pokazuje to wykres poniżej: z lewej szybki i gwałtownych wybuch epidemii, a z prawej „wygładzona krzywa”, czyli powolny i rozłożony w czasie przyrost chorych (czytaj więcej o tym tutaj).

 

8. Prestiżowy niemiecki Kiel Institute prognozuje, że przez koronawirusa gospodarka niemiecka wpadnie w recesję i skurczy się o 0,1 proc., a gospodarka strefy euro o 1 proc. W 2021 roku natomiast ma nastąpić silne odbicie (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

 

9. A jakie są najczęstsze symptomy koronawirusa? Na podstawie prawie 56 tys. przypadków w Chinach wyliczono, że:

  • 87,9% przypadków miało gorączkę
  • 67,7% przypadków miało suchy kaszel
  • 38,1% pacjentów odczuwało zmęczenie
  • 33,4% wykrztuszało wydzielinę zwaną plwociną
  • 18,6% skarżyło się na płytki oddech
  • 14,8% miało bóle stawów lub mięśni
  • Inne, mniej powszechne objawy, to: ból gardła, ból głowy, dreszcze, nudności lub wymioty, zatkany nos, biegunka.

POLECAMY TAKŻE:

>>> To katastrofa sanitarna – mówią włoscy lekarze. Boją się, że liczba ofiar koronawirusa będzie taka, jak ofiar I wojny światowej

>>> Oto główny powód, dla którego samoizolacja ma tak ogromne znaczenie dla walki z koronawirusem

>>> mBank: Zamknięcie szkół z powodu koronawirusa będzie miało duży wpływ na gospodarkę