{"vars":{{"pageTitle":"Kolejne wyniki badań są coraz bardziej obiecujące. Szczepionka Johnson&Johnson może być skuteczna już po jednej dawce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania","farmaceutyka","johnsonjohnson","koronawirus","nauka","pandemia","pandemia-koronawirusa","szczepienia","szczepionka","szczepionka-na-covid-19","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":88542}} }
300Gospodarka.pl

Kolejne wyniki badań są coraz bardziej obiecujące. Szczepionka Johnson&Johnson może być skuteczna już po jednej dawce

Pierwsze wyniki III fazy badań klinicznych szczepionki firmy Janssen opracowanej we współpracy z Johnson&Johnson są bardzo obiecujące. Wszystko wskazuje na to, że zupełnie wystarczające będzie podanie tylko jednej dawki preparatu, mówi PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

„Pierwsze wyniki płynące z obejmującej niemal 44 tysiące uczestników fazy trzeciej badań klinicznych szczepionki JNJ-78436735 opracowanej przez firmę Janssen we współpracy z koncernem Johnson & Johnson są bardzo obiecujące. Po pierwsze, wszystko wskazuje, że zupełnie wystarczające będzie podanie tylko jednej dawki preparatu, który można przechowywać w lodówce przez przynajmniej 3 miesiące”mówi w rozmowie z PAP Rzymski.

„To wszystko duże ułatwienia logistyczne dla programu szczepień i większa wygoda dla szczepiących się osób. Optymalny poziom odporności powinien być osiągany 4 tygodnie po otrzymaniu preparatu” – dodaje.

Badania nad szczepionką J&J prowadzone były w USA, Ameryce Środkowej i Południowej oraz w Afryce. Wykazano, że jej ogólna skuteczność w zapobieganiu objawowemu COVID-19 kształtowała się na poziomie 66 proc.

„To istotnie mniej niż w przypadku szczepionek mRNA produkcji BioNTech/Pfizer i Moderna, ale więcej w porównaniu do preparatu AstraZeneca” – wskazał Rzymski.

Warto przy tym dodać, że skuteczność zapobiegania ciężkiemu przebiegowi COVID-19 po zaszczepieniu preparatem J&J kształtowała się na poziomie 85 proc.

Johnson&Johnson planuje złożyć wniosek o dopuszczenie szczepionki do użytku w USA na początku lutego. Firma spodziewa się uzyskać pozwolenie na początku marca i produkt będzie gotowy także wtedy do eksportu.

Firma nie podała, ile szczepionek będzie dostępnych od razu, choć potwierdziła, że USA otrzyma 100 milionów dawek w pierwszej połowie roku.

Komisja Europejska informowała w październiku, że podpisała umowę w imieniu państw UE z Johnson&Johnson na dostawę 400 mln dawek szczepionki na Covid-19 do państw unijnych. Łączna liczba mieszkańców UE do 446 mln.

Cała UE ociąga się ze szczepieniami na Covid-19. Polska tylko odrobinę lepiej od średniej