{"vars":{{"pageTitle":"Francuska firma Sanofi wyprodukuje 125 mln dawek szczepionki Pfizera i BioNTech dla UE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["badania","biontech","europa","farmaceutyka","francja","nauka","pfizer","przemysl-farmaceutyczny","sanofi","szczepienia","szczepionka-na-koronawirusa","ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":85803}} }
300Gospodarka.pl

Francuska firma Sanofi wyprodukuje 125 mln dawek szczepionki Pfizera i BioNTech dla UE

Koncern farmaceutyczny Sanofi podjął decyzję o wyprodukowaniu 125 mln dawek szczepionki opracowanej przez amerykańskiego Pfizera i niemiecki BioNTech dla państw Unii Europejskiej, pisze Bloomberg.

Porozumienie polega na udostępnieniu BioNTechowi mocy produkcyjnych w zakładach Sanofi we Frankfurcie. Zgodnie z umową w fabryce ma zostać wyprodukowanych 125 mln dawek szczepionki, które od lata tego roku będą trafiać do państw Unii Europejskiej.

Francuski koncern samodzielnie również podejmuje wysiłki dążące do stworzenia szczepionki przeciw koronawirusowi, jednak najprawdopodobniej nie zdąży zakończyć prac na tyle szybko, aby rozpocząć produkcję już tego lata.

Prace nad szczepionką Sanofi opóźnione

„Mieliśmy delikatne opóźnienie w pracach nad jednym z naszych kandydatów na szczepionkę, więc postanowiliśmy wykorzystać ten czas na wsparcie w produkcji szczepionki opracowanej przez Pfizera” – powiedział Olivier Bogillot z Sanofi.

Szczepionka, nad którą Sanofi pracuje obecnie wraz z koncernem GlaxoSmithKline ma zostać przekazana do testów klinicznych w lutym. Według firmy istnieje więc szansa, że trafi ona do produkcji w IV kwartale tego roku.

Wcześniejsza próba stworzenia szczepionki na SARS-CoV-2 podjęta przez Sanofi i GSK zakończyła się porażką w grudniu zeszłego roku, gdy okazało się, że nie pobudza ona dostatecznie silnej reakcji immunologicznej u starszych osób.

W produkcji szczepionki na koronawirusa weźmie udział Polfa Tarchomin

Wiele wskazuje także na to, że Polfa Tarchomin już jesienią może zacząć rozlewać do ampułek szczepionkę przeciw COVID-19.

Zapytany o to przez 300Gospodarkę, prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król przyznał, że jest taka możliwość.

„Prowadzimy rozmowy z zagranicznym partnerem. Analizujemy i oceniamy potrzeby i możliwości rynku. Wiemy, że są braki, i wiemy, że nasza linia może posłużyć dla szczepionek. Więcej nie mogę w tej chwili ujawnić” – zastrzega Król.

Prawdopodobnie nie chodzi tu o jedną z dostępnych już szczepionek przeciw Covid-19, ale o produkt, który dopiero zostanie wprowadzony na rynek.

Spada liczba zakażeń Covid-19 na świecie, a szczepionki skutecznie działają na nowe szczepy wirusa