{"vars":{{"pageTitle":"KE wprowadzi "cyfrowe zielone certyfikaty" umożliwiające swobodne podróżowanie. Otrzymają je nie tylko zaszczepieni","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["europa","pandemia","pandemia-koronawirusa","podroze","turystyka","ue","unia-europejska","zdrowie","zdrowie-publiczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":105462}} }
300Gospodarka.pl

KE wprowadzi „cyfrowe zielone certyfikaty” umożliwiające swobodne podróżowanie. Otrzymają je nie tylko zaszczepieni

W środę Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie „cyfrowych zielonych certyfikatów”, dzięki którym możliwe będzie swobodne przemieszczanie się po państwach Unii Europejskiej w letnim sezonie wakacyjnym, pisze CNBC.

„Chcemy umożliwić przywrócenie swobody podróżowania wewnątrz UE w bezpieczny, odpowiedzialny i godny zaufania sposób”powiedziała na konferencji prasowej szefowa KE Ursula von der Leyen, cytowana przez CNBC.

Wprowadzenie nowych dokumentów ma na celu zwiększenie ruchu turystycznego i poprawę sytuacji gospodarczej najbardziej uzależnionych od turystyki regionów UE, które czeka drugi z rzędu sezon letni w czasach pandemii.

Zgodnie z zapowiedziami Komisji uzyskanie certyfikatów będzie w pełni darmowe. Dokumenty wydawane będą elektronicznie w języku ojczystym danego obywatela oraz w języku angielskim.

Zawierać mają one jedynie najbardziej podstawowe informacje (nazwisko i datę urodzenia posiadacza, datę wydania dokumentu i informacje dotyczące podstawy jego wydania). Obecne plany zakładają, że będzie on respektowany we wszystkich państwach członkowskich Unii.

O uzyskanie „zielonego certyfikatu” będą mogły starać się osoby zaszczepione przeciw COVID-19, ale także ozdrowieńcy i osoby z potwierdzonym negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa (na określonych zasadach).

Certyfikaty mają przestać formalnie obowiązywać w momencie, w którym Światowa Organizacja Zdrowia uzna, że COVID-19 nie stanowi już międzynarodowego zagrożenia dla zdrowia.

Pomysł utworzenia dokumentu będzie jeszcze w szczegółach dyskutowany na szczycie Rady Europejskiej, który odbędzie się 25 i 26 marca. Prace nad jego stworzeniem zakończą się najprawdopodobniej w czerwcu.

Zrównoważone podróżowanie to przyszłość turystyki. Jak Polska radzi sobie w tej dziedzinie?