Od początku roku wartość indeksu WIG-Games, skupiającego pięciu największych polskich producentów gier komputerowych, wzrosła o niemal 20 proc. Tak dobry wynik jest pochodną dobrej kondycji całego sektora, a nie tylko CD Projektu, którego kurs znajduje się na historycznych szczytach.

CD Projekt, lider branży, ma 36-proc. udział w indeksie WIG-Games. W tym tygodniu akcje CD Projektu znalazły się na historycznym szczycie, po raz pierwszy przekraczając 300 zł za jedną. Od początku roku podrożały o 11,5 proc., a kapitalizacja spółki przekroczyła 30 mld zł.

Jednak polska branża producentów gier to nie tylko twórca „Wiedźmina”. Pozostałe spółki gamingowe również radzą sobie bardzo dobrze na giełdzie.

Od początku roku kurs 11 bit studios (27,6 proc. udziału w indeksie) wzrósł o 11 proc., Ten Square Games (21,8 proc. udziału) o 32 proc., a PlayWay (11,9 proc. udziału) o 33,5 proc.

Jedynie w przypadku CI Games (2,8 proc. udziału) akcje potaniały o niespełna 3 proc.

Tak okazałe stopy zwrotu sytuują sektor producentów gier zdecydowanie ponad pozostałymi branżami, których przedstawiciele notowani są na warszawskim parkiecie. Jak informuje Parkiet.pl, w opinii analityków giełdowych dobra passa producentów gier nie powinna się szybko zakończyć.

Co prawda, indeks zrzeszający spółki mediowe (WIG-Media) osiągnął od początku roku 21-proc. wzrost, ale 64 proc. udziału w nim ma Wirtualna Polska, której akcje od początku roku podrożały o 27 proc.

To sugeruje, że wzrost wartości indeksu WIG-Games jest zrównoważony, a jego kondycji nie zakłamuje jedna, wybijająca się ponad przeciętność sektora spółka.

Żaden z pozostałych indeksów branżowych (jest ich w sumie 15) na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nie zbliżył się pod względem uzyskanej od początku roku stopy zwrotu do WIG-Games.

W miarę pozytywnie od początku bieżącego roku wyróżniają się WIG-Motoryzacja (+12 proc.) czy WIG-Budownictwo (+8 proc.). Na przeciwległym biegunie znajdują się WIG-Paliwa (-11,5 proc.), WIG-Energia (-11 proc.) oraz zrzeszający spółki farmaceutyczne WIG-Leki (-8,5 proc.).

Jeżeli chodzi o obraz całego rynku giełdowego, WIG od początku roku zyskał zaledwie 0,6 proc., a grupujący 20 najbardziej wartościowych spółek WIG20 spadł o 1 proc.

>>> Czytaj także: Polska historia sukcesu: rynek produkcji gier rośnie w błyskawicznym tempie