{"vars":{{"pageTitle":"Komisja Europejska zaoferuje państwom UE 4 mln dodatkowych dawek szczepionki Pfizera jeszcze w tym miesiącu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["biontech","europa","ke","komisja-europejska","koronawirus","pandemia","pandemia-koronawirusa","pfizer","szczepionka","szczepionka-na-koronawirusa","ue","unia-europejska","ursula-von-der-leyen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":102267}} }
300Gospodarka.pl

Komisja Europejska zaoferuje państwom UE 4 mln dodatkowych dawek szczepionki Pfizera jeszcze w tym miesiącu

Firmy Pfizer i BioNTech osiągnęły porozumienie z Komisją Europejską w sprawie dostarczenia państwom członkowskim UE w ciągu najbliższych dwóch tygodni dodatkowych czterech milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

Dostawa kolejnych dawek produktu Pfizera i BioNTech ma pomóc w zwalczeniu lokalnych ognisk koronawirusa i ułatwieniu swobodnego przemieszczania się na granicach państw UE.

„Cieszę się, że mogę dziś ogłosić umowę z przedsiębiorstwem BioNTech-Pfizer, które przed końcem marca zaoferuje państwom członkowskim cztery miliony dawek szczepionki. Zostaną one dostarczone dodatkowo do planowanych dostaw i pomogą państwom członkowskim w ich wysiłkach na rzecz utrzymania pod kontrolą rozprzestrzeniania się nowych wariantów” – powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

„Dzięki celowemu zastosowaniu szczepionek tam, gdzie są najbardziej potrzebne, zwłaszcza w regionach przygranicznych, pomogą one również zapewnić lub przywrócić swobodny przepływ towarów i osób. Ma to bowiem kluczowe znaczenie dla funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej i jednolitego rynku” – dodała.

Państwa członkowskie będą mogły nabyć łącznie cztery miliony dawek, proporcjonalnie do liczby ludności. Wszystkie dawki zostaną dostarczone przed końcem marca. Dawki te stanowią uzupełnienie harmonogramu dostaw uzgodnionego między państwami członkowskimi a BioNTech-Pfizer.

Pomimo obecnego spadku liczby zgonów w całej UE ze względu na szczepienia osób starszych i najbardziej zagrożonych Komisja jest zaniepokojona pojawieniem się szeregu lokalnych ognisk COVID-19 w całej UE.

Sytuacja ta wynika w szczególności z rozprzestrzeniania się nowych wariantów wirusa, które są bardziej zaraźliwe. Tymczasem szczepionka BioNTech-Pfizer okazała się wysoce skuteczna w odniesieniu do wszystkich znanych obecnie odmian wirusa COVID-19.

Przekroczyliśmy barierę 4 mln szczepień. MZ chce do wakacji zaszczepić przynajmniej 60 proc. Polaków