Gaz LPG to dla wielu osób tańsza alternatywa, która pozwala na ogrzanie budynków firmowych, gospodarczych lub mieszkalnych. Jak w przypadku każdego surowca, również cena gazu płynnego fluktuuje. Sprawdźmy, jak kształtowała się ona w ostatnich latach i jakich kosztów zużycia LPG możemy spodziewać się w następnym okresie.
Jak kształtowały się ceny gazu w 2024 roku?
Gaz płynny to źródło ciepła i energii, które cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród właścicieli domów jednorodzinnych, jak i firm i gospodarstw rolnych. To rozwiązanie, które zapewnia dużą elastyczność, niezależność od miejskich przyłączy gazowych, a także oszczędności czasu i pieniędzy. Właśnie kwestia finansów powinna być dla nas najistotniejsza w procesie analizy rentowności przejścia na ogrzewanie budynków gazem płynnym.
Jak w ostatnim roku wyglądały ceny gazu LPG? Z całą pewnością możemy stwierdzić, że były stabilne. Podobnie jak w każdym innym roku, gaz płynny poddawany jest sezonowości, która dyktuje cenę paliwa, czyniąc go nieco droższym z początkiem okresu grzewczego. Miesiące od marca do września 2024 to bardzo stabilna pozycja cen gazu, oscylująca wokół kwoty 2.20 / 2.30 PLN brutto za litr. Wraz z rozpoczęciem jesieni cena wzrosła o 30/40 groszy, co jest typową reakcją na zwiększony popyt. Reasumując, ceny gazu w roku 2024 były przewidywalne, stabilne i zgodne z oczekiwaniami konsumentów, o czym możemy przeczytać w artykule https://baltykgaz.pl/aktualnosci/stabilne-ceny-gazu-plynnego/.
Czynniki wpływające na wzrost cen gazu
Jedną z najistotniejszych zalet przejścia na ogrzewanie gazem płynnym jest możliwość samodzielnego decydowania o tym, kiedy zamówić LPG w celu uzupełnienia zbiornika. Dzięki temu możemy tak rozporządzać zakupionymi zasobami, by kolejnego zakupu dokonać z uwzględnieniem jak najniższej ceny. Aby jednak móc świadomie planować takie zakupy, konieczne będzie poznanie kluczowych czynników wpływających na wzrost lub spadek cen gazu.
Wartość LPG kształtuje się na bazie kilku czynników, które są od siebie zależne i stale na siebie oddziałują. Przede wszystkim notowania giełdowe gazu płynnego, które są wyznacznikiem globalnych cen. Jeśli wzrastają wskaźniki DAF, Argus i CIF ARA, będziemy musieli za gaz płynny zapłacić więcej.
To jednak nie wszystko. Pod uwagę należy wziąć popyt, który zgodnie z podstawowymi zasadami ekonomii wpływa na kształtowanie się cen surowców. To naturalne, że rozpoczęcie okresu grzewczego wiąże się ze zwiększonym popytem, a zatem również i wyższą ceną surowca. Taka zwyżka może być także uzasadniana przez kursy walut, koszty dystrybucji i marże importerów – wszystkie te czynniki mają kluczowe znaczenie dla finalnej ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić za gaz płynny.
Prognozy dla rynku gazu na kolejne lata
Podobnie jak dla innych surowców, również ceny gazu płynnego możemy przewidywać na bazie danych historycznych i trendów cenowych. By zapoznać się z cenami LPG w przeszłości, warto przeczytać artykuł https://baltykgaz.pl/aktualnosci/ceny-gazu-w-2022/. My jednak sprawdzamy, jakie są prognozy dla rynku gazu na następne lata.
Czego możemy się spodziewać? Wiele osób obawia się wzrostu cen LPG związanego z odmrożeniem cen, które miało miejsce w 2024 roku. Musimy jednak podkreślić, że dotyczy to gazu ziemnego, a nie propanu. Gaz płynny nie podlega takim samym regulacjom, co w dużej mierze wpływa na stabilność cen LPG w nadchodzących latach. Oczywiście również użytkownicy zbiorników na gaz płynny mogą spodziewać się nieznacznych podwyżek cen, jednak jest to wzrost, który nie wpłynie na rentowność inwestycji w gaz płynny. Spoglądając więc w przyszłość, możemy być pewni, że LPG od https://baltykgaz.pl to stabilne i przewidywalne cenowo źródło ogrzewania budynków i gospodarstw.
Jak zmiany cen gazu wpływają na gospodarstwa domowe i przemysł?
W dobie podwyżek cen gazu ziemnego gospodarstwa domowe, ale także firmy z branży przemysłowej, muszą przygotować się na odczuwalne wzrosty kosztów stałych. Dotyczy to jednak użytkowników gazu ziemnego. Użytkownicy gazu płynnego LPG mogą być spokojni o swoje wydatki i budżety.
Jak wcześniej wspomniano, gaz płynny to bardzo stabilny surowiec, który nie podlega tym samym regulacjom co gaz ziemny, a co za tym idzie, z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy w stanie ocenić kształtowanie się jego cen w najbliższych miesiącach. Łącząc to z elastycznością w zakresie dostaw gazu, możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie, decydując się na zakup gazu płynnego w miesiącach letnich, kiedy to cena jest najniższa. Efekt skali będzie tym bardziej widoczny, im więcej gazu zużywamy, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w sporych oszczędnościach w dużych firmach przemysłowych i gospodarstwach rolnych, które swoje procesy opierają właśnie na tym źródle ogrzewania.
Możliwe sposoby oszczędzania na rachunkach za gaz
W jaki sposób, nawet posiadając tak stabilne źródło ocieplania, jak gaz płynny, w jeszcze większym stopniu zoptymalizować koszty ogrzewania? Istnieje kilka sposobów na to, by cieszyć się wydajnym i tańszym LPG w domu i firmie. Przede wszystkim wcześniej wspomniane przewidywanie wahań cen. Na bazie kilkunastu poprzednich lat widzimy, które miesiące charakteryzują się najniższymi cenami. To doskonały czas, by uzupełnić do pełna zbiornik, który w wielu domach wystarczy na cały sezon grzewczy. Na takim prostym zabiegu możemy zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od zapotrzebowania cieplnego.
Kolejny sposób to dbanie o instalację zbiornikową LPG. Regularne konserwacje, przeglądy i kontrole szczelności pozwolą ograniczyć ryzyko kosztownych prac naprawczych, a przy okazji zagwarantują nam wysoką efektywność instalacji, co przekłada się na niższe koszty całkowite. Źródło ciepła, jakim jest gaz płynny, to stabilny i atrakcyjny kosztowo surowiec, który warto rozważyć przy planach modernizacji instalacji grzewczej w naszych domach.