Jaka jest Polka XXI wieku? Solidarna – dzisiaj z całą pewnością na to pytanie możemy tak odpowiedzieć. Konferencja Polka XXI pierwotnie została pomyślana jako miejsce, w którym z otwartością na różnorodne poglądy i idee będziemy rozmawiać o miejscu kobiet w naszym społeczeństwie, biorąc pod uwagę takie sfery życia jak rodzina i sytuacja demograficzna, biznes, edukacja oraz ekologia, czy wreszcie zdrowie. Świat jednak po 24 lutego zmienił się bezpowrotnie. Dlatego 31 maja w sercu naszego zainteresowania znajdzie się odwaga i determinacja ukraińskich kobiet. Tego dnia będziemy rozmawiać o tym jak okazać im pomoc. 300Gospodarka jest patronem medialnym wydarzenia.
Obecna chwila to czas działania i konkretów, dlatego razem z gośćmi konferencji, wśród których znajdują się wybitne kobiety – aktywistki i decydentki ze świata polityki, biznesu i organizacji pożytku publicznego, będziemy wypracowywać rozwiązania, które pomogą naszym siostrom z Ukrainy jak najlepiej funkcjonować w Polsce w tym dramatycznym czasie.
Polka XXI w to pierwsze wydarzenie, w którym udział wezmą topowe managerki, aktywistki społeczne, ekspertki, przedstawicielki administracji rządowej i samorządowej, które spotkają się, by dzielić się swoim doświadczeniem w najważniejszych dla kobiet kwestiach.
– Dzisiaj do naszego świata przyjmujemy kobiety i dzieci uciekające przed okrucieństwem wojny. Ich ból i poświęcenie jest naszym bólem. Bliscy, których zostawiają za sobą na Ukrainie stawiają czoła bezprecedensowej w XXI wieku agresji. Robią to walcząc o wolność swojej Ojczyzny, ale również w imię wolności i bezpieczeństwa Polski i Europy. Jesteśmy ich dłużnikami. Korzystając z tego, że konferencja Polka XXI gromadzi wyjątkowe spectrum gości zajmujących się kluczowymi sferami życia społecznego, w tym szczególnie zdrowiem, edukacją, sytuacją kobiet na rynku pracy i technologią, będziemy zastanawiać się jak szybko i skutecznie reagować na potrzeby uchodźczyń z Ukrainy. Mam nadzieję, że owocem naszego spotkania będą konkretne inicjatywy pomocy, do których realizacji bezzwłoczne przystąpimy – zaznaczyła jedna z uczestniczek konferencji poseł Jadwiga Emilewicz.
Wyzwania i problemy kobiet w Polsce
Polka XXI to zaradna kobieta radząca sobie z powodzeniem na wielu frontach. Jesteśmy kobietami przedsiębiorczymi, rodzinnymi i przywiązanymi do wolności. Nie ma jednak jednego, idealnego sposobu, który odpowie na wszystkie wyzwania, przed którymi stoimy. Dzisiaj te wyzwania dotyczą nie tylko nas, ale także naszych sąsiadek z Ukrainy. 31 maja w centrum naszej uwagi znajdzie się to, co jest dla nas
najważniejsze w gospodarce, rodzinie, zdrowiu czy ekologii. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czego kobiety oczekują od edukacji, kultury, czy postępu technologicznego. Będziemy się zastanawiać jak w tych sferach najlepiej zintegrować dotknięte traumą wojny Ukrainki. Wsłuchamy się w głos nie tylko, tych, które na co dzień aktywnie zabierają głos w debacie publicznej, ale także kobiet, które ze względu na miejsce zamieszkania, czy życiowe role nie zawsze mają okazję przedstawić swoją perspektywę.
7 paneli dyskusyjnych
Podczas wydarzenia odbędzie się 7 paneli dyskusyjnych – Eko-Konserwatyzm, Kultura, Edukacja, Zdrowie, Demografia, Praca i Przedsiębiorczość, Nowe Technologie.
Wśród prelegentów znajdują się m.in. prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, prof. dr hab. Mirosława Grabowska, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha, dr Joanna Maćkowiak – Pandera (Forum Energii), Barbara Schabowska (Instytut Adama Mickiewicz), Bartosz Marczuk (PFR), prof. Michał Michalski, dr Marcin Kędzierski, Agnieszka Mosurek-Zava (CEO Douglas Polska), Anna Sirocka (Fundacja Liderek Biznesu), Katarzyna Sójka (Poseł na Sejm RP, lekarka), Artur Gur (Prezes – Kutnowski Szpital Samorządowy, Ligia Kornowska (Polska Federacja Szpitali), Anna Nałęcz (KPRM), Agnieszka Stefaniuk (Familyfun by mum), Dorota Bojemska (Rada Rodziny przy MRiPS), Izabela Olszewska (GPW), Anna Skórzyńska (Szumisie), Marta Poślad (Google), Małgorzata Walczak (PFR Ventures), Iwona Brzózka – Złotnicka (Cyfrowy Dialog), Janusz Cieszyński (Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa)
Kulminacją konferencji będzie wieczorna gala podczas której zostaną wręczone wyróżnienia dla liderek, które swoimi działaniami wyróżniły się w roku 2021 w ramach 6 kategorii: Przedsiębiorczość, Samorząd, Edukacja, Zdrowie, Działalność Społeczna, Innowacje i Nowe Technologie.
Nagrodą chcemy docenić kobiety, które są liderkami swoich środowisk. Inspirują, przewodzą i edukują, ale ich praca nie zawsze jest doceniana, bo nie są osobami z pierwszych stron gazet.
Cele konferencji:
• zidentyfikowanie wyzwań przed którymi stoją kobiety w 7 kluczowych obszarach: rynek pracy, zdrowie, rozwój nowych technologii, demografia, edukacja, kultura, ekologia.
• promowanie w debacie różnego spojrzenia na aktywność kobiet (godzenie obowiązków zawodowych z macierzyństwem, czasowa rezygnacja z aktywności zawodowej)
• dyskusja nad współczesnym wymiarem feminizmu
• Promocja debaty dotyczącej kobiet na rynku pracy, macierzyństwa, małżeństwa, feminizmu, work-life-balance, miejsca kobiet w polityce i biznesie, ale także edukacji i kulturze.
• stworzenie przestrzeni do spotkania się aktywnie działających kobiet z całej Polski, liderek lokalnych projektów na rzecz kobiet
• refleksja nad rolą i miejscem Polek we współczesnym państwie oraz wyzwaniami, jakie stoją przed nimi w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym
• wymiana wiedzy oraz doświadczeń między uczestniczkami reprezentującymi różne środowiska debaty społecznej
Udział i program wydarzenia
Stacjonarny udział w konferencji w Warszawie można wziąć rejestrując się na stronie http://polka21.pl. Wydarzenie będzie również transmitowane online na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.