Obraz „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego został sprzedany za rekordowe 13,44 milionów złotych podczas aukcji w DESA Unicum „Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku”. Praca Wróblewskiego jest najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce.
Wstępna wycena wynosiła między 10 a 15 milionów złotych. Całkowity obrót aukcji wyniósł blisko 32 mln zł – najwięcej w historii polskiego rynku.
Arcydzieło „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego jest jednym z najbardziej cenionych dzieł polskiej sztuki powojennej.
Andrzej Wróblewski – Dwie mężatki (olej na płótnie, 113,5 x 90 cm), 1949, fot. Desa Unicum. #PolishMastersofArt #PolishArt #PolskaSztuka #AndrzejWroblewski pic.twitter.com/nhQZuTyJVN
— Polish Masters of Art (@polmastersofart) December 1, 2021
Praca pochodzi z 1949 roku jako druga z serii „Kontrastów społecznych” i przedstawia dwie kobiety wyznające odmienne wartości. Jedna z nich to zamożna i młoda elegantka z czarnym pieskiem z niebieską kokardką na rękach. Druga to dumna matka – proletariuszka z nagim niemowlęciem w ramionach. Na odwrocie pracy znajduje się szkic do obrazu „Zlotu młodzieży w Berlinie Zachodnim” ukończonego przez Wróblewskiego w 1951 roku.
Na czym polega fenomen Wróblewskiego?
Prace Andrzeja Wróblewskiego pojawiają się na aukcjach niezwykle rzadko, gdyż większość jego dorobku artystycznego znajduje się w muzeach. Jego obrazy należą do kolekcji najważniejszych dzieł sztuki powojennej polski.
„Dwie mężatki” to obraz uznany za wybitny i kultowy.
Na wartość kolekcjonerską obrazów Wróblewskiego składa się klika czynników.
„Andrzej Wróblewski stał się artystą legendarnym podczas swojego krótkiego życia. Stworzył dzieła przełomowe, gdyż łączył pewien rodzaj socrealizmu z surrealizmem. W ostatnim czasie jego postać została przypomniana publiczności poprzez liczne międzynarodowe wystawy. Czyli z jednej strony mamy kryterium rzadkości, a z drugiej strony jakość samego dzieła podnosi jego wartość. Jest to konsensus kolekcjonerów i krytyków sztuki” – mówi 300Gospodarce Anna Szynkarczuk, kierowniczka Departamentu Sztuki Współczesnej Desa Unicum.
Płótno „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego najprawdopodobniej pozostanie w Polsce.
„Prace tej klasy są niemożliwe do wywiezienia poza granice Polski” – informuje Anna Szynkarczuk.
Na wtorkowej aukcji sprzedano aż 45 prac najbardziej rozpoznawalnych powojennych artystów, w tym dzieła Edwarda Dwurnika, Tadeusza Kantora, Erny Rosenstein, Stanisława Fijałkowskiego, Jana Tarasina, Jerzego Nowosielskiego, Tomasza Ciecierskiego oraz Józefa Hałasa.
Dotychczasowe i potencjalne rekordy
Poprzedni rekord najdrożej sprzedanego dzieła sztuki, który także należy do DESA Unicum to „Tłum III” – składająca się z 50 figur – praca Magdaleny Abakanowicz, sprzedana w październiku tego roku za niewiele mniej, bo 13,2 milionów złotych.
Najdroższym do tej pory sprzedanym obrazem była praca „M22” Wojciecha Fangora, która w grudniu 2020 roku uzyskała cenę 7,4 milionów złotych.
Prace jakich polskich artystów mogą konkurować w wycenach z dotychczasowymi rekordami?
„Jeśli chodzi o polską sztukę współczesną to obok Andrzeja Wróblewskiego, Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora bardzo wysokich cen możemy się spodziewać za dzieła Aliny Szapocznikow oraz Władysława Strzemińskiego. Trzeba jednak pamiętać, że takie prace niezwykle rzadko trafiają na aukcje” – mówi nam Anna Szynkarczuk.
„Patrząc na ogólną trajektorię rynku sztuki i na to jak się rozwijamy wzrost powinien się utrzymywać” – dodaje ekspertka.