Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec, została dzisiaj oficjalnie wybrana przez Parlament Europejski na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. Będzie stała na czele władzy wykonawczej i w praktyce będzie dzierżyć największą władzę spośród wszystkich najwyższych urzędników Unii Europejskiej.

Za kandydaturą Niemki głosowało 383 europosłów. Przeciw było 327, a 22 posłów wstrzymało się od głosu.

Von der Leyen jest pierwszą osobą z Niemiec na tym stanowisku od 1967 roku, kiedy pierwszy przewodniczący KE Walter Hallstein złożył urząd, a także pierwszą kobietą na czele KE w historii.

Jakich zmian możemy się spodziewać po jej kadencji? Przeczytasz tutaj.

Kim jest Ursula von der Leyen?

Von der Leyen od 2013 roku jest ministrem obrony Niemiec i pierwszą kobietą na tym stanowisku. Uchodzi za zaufaną kanclerz Angeli Merkel i wielokrotnie mówiono o niej jako o potencjalnej następczyni Merkel.

Jest jedyną osobą, która od objęcia przez Kanclerz Niemiec stanowiska przez cały czas sprawuje funkcję ministra.

W latach 2009-2013 była minister ds. pracy i polityki społecznej, a od 2005 do 2009 minister ds. osób starszych, kobiet i młodzieży.

W 2018 roku pojawiły się z kolei przypuszczenia, że zastąpi Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO.

Urodziła się w Brukseli, a z wykształcenia jest lekarką.

>>>Czytaj też: O co będzie walczyć nowa premier UE? Na agendzie zmiany klimatu, europejska płaca minimalna i praworządność

>>>Czytaj też: Ursula von der Leyen pierwszą w historii kobietą na stanowisku szefa Komisji Europejskiej