Asseco nabyło 51 proc. udziałów w hiszpańskiej spółce Tecsisa, która dostarcza rozwiązania IT dla sektora energetycznego.

Asseco International nabyło 51 proc. udziałów w Tecsisa za 4,95 mln euro. Wartość transakcji może wzrosnąć maksymalnie do 7,96 mln euro – w zależności od wyników, wypracowanych przez hiszpańską spółkę w kolejnych latach.

Dzięki tej transakcji Asseco, największy polski producent oprogramowania notowany na GPW, wzmocni swoją międzynarodową pozycję w sektorze użyteczności publicznej (tzw. utility, czyli przedsiębiorstwa energetyczne, gazownicze czy komunalne), a także poszerzy portfolio produktów.

Tecsisa działa obecnie w Hiszpanii, Meksyku, Gwatemali, Peru i Argentynie. Ponadto, według Asseco, posiada perspektywy rozwoju na kolejnych rynkach, m.in. w Portugalii, Chile, Panamie, Kolumbii oraz USA, Australii i RPA.

Firma specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla producentów oraz sprzedawców energii elektrycznej.

Tecsisa dostarcza natywne aplikacje chmurowe i Big Data, działające na zaawansowanej technologicznie platformie Kommodo.

Jest to flagowy produkt spółki, który działa m.in. we włoskiej grupie energetycznej Enel i został wdrożony w kilkunastu krajach.

Architektura systemu bazuje na najnowszych technologiach dostępnych na rynku, przez co jest wysoce konfigurowalne i zapewnia szybkie oraz zwinne wdrożenia niezależnie od kraju, otoczenia prawno-podatkowego, języka i strefy czasowej, w jakich operuje dany klient.

Jest dostępne w modelu Software as a Service. Dodatkowo jego intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs został zaprojektowany tak, aby zapewnić użytkownikom, jak najlepszy user experience.

Asseco jest największym polskim producentem oprogramowania notowanym na GPW. Firma w rankingu Truffle 100 zajęła szóste miejsce wśród największych producentów oprogramowania w Europie. Obecnie działa w 50 krajach na całym świecie i zatrudnia ponad 24 tys. osób.

Korzyści dla rzeszowskiej spółki

Asseco dysponuje obecnie systemem bilingowym z rodziny Asseco Utility Management Solutions – AUMS, który jest dostosowany do obowiązujących standardów projektowania architektury korporacyjnej.

Według przedstawicieli firmy, dzięki dołączeniu Tecsisa, Asseco poszerzy swoje portfolio produktowe o natywne rozwiązanie chmurowe, które będzie rozwijane wspólnie z hiszpańskim zespołem.

„Docelowo chcemy stworzyć system, działający w oparciu o najlepsze funkcjonalności AUMS i Kommodo. Po akwizycji będziemy razem z Tecsisa zarządzać ponad czterdziestoma milionami punktów poboru energii elektrycznej i gazu na świecie” – powiedział Paweł Piwowar, wiceprezes zarządu w Asseco Poland.

„To idealne połączenie, którego efektem będzie stworzenie oferty rozwiązań dostępnych w chmurze, skierowanej dla energetycznych i gazowniczych przedsiębiorstw na całym świecie. Dzięki modelowi Software as a Service będą one mogły osiągnąć wyższą sprawność operacyjną, a także obniżyć koszty działalności” – dodał Victor Ruiz, prezes Tecsisa.

>>> Czytaj też: Asseco zadba o systemy bilingowe w Grupie PGE