Komisja Europejska podjęła dziś decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodzi o niezapewnienie odpowiednich zabezpieczeń w celu ochrony siedlisk leśnych oraz gatunków roślin i zwierząt.
Skalę ochrony, którą powinna gwarantować Polska, określają wymogi dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej – informuje Komisja Europejska.
Wspomniane dyrektywy ustanawiają sieć Natura 2000 – ogólnounijną sieć obszarów chronionych, której celem jest zachowanie siedlisk i gatunków mających znaczenie dla UE.
Zgodnie z tymi przepisami plany urządzenia lasu, które regulują działania związane z gospodarką leśną (np. pozyskiwanie drewna na obszarach chronionych), muszą zostać poddane ocenie pod kątem ich wpływu na obszary Natura 2000 przed wydaniem odpowiedniego zezwolenia.
Polska przeprowadza oceny planów urządzenia lasu. Polskie prawo nie zapewnia jednak dostępu do wymiaru sprawiedliwości w odniesieniu do tych planów. Ponieważ mogą one mieć istotny wpływ na obszary Natura 2000, społeczeństwo jest pozbawione skutecznej ochrony sądowej. 300Gospodarka pisała o tym tutaj.
Ponadto w 2016 roku Polska wyłączyła gospodarkę leśną z przestrzegania obowiązków w zakresie ścisłej ochrony gatunków przewidzianych w dyrektywach ptasiej i siedliskowej. Takie wyłączenie narusza wymagany system ochrony przyrody.
Czytaj również: Oto artykuł sprzed 8 lat, który wyjaśnia związek między rosnącym ryzykiem pandemii a wpływem człowieka na środowisko
Z tego powodu Komisja skierowała wezwanie do usunięcia uchybienia w lipcu 2018 roku. Następnie przedstawiła uzasadnioną opinię w lipcu 2019 roku.
W odpowiedzi Polska zgodziła się rozważyć zmianę swojego prawodawstwa w odniesieniu do wyjątków dotyczących gospodarki leśnej. Do tej pory nie poczyniono jednak żadnych postępów. W związku z tym Komisja postanowiła skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Czytaj także: Czy wkraczamy w erę kolejnych pandemii? Tak, chyba że poważnie potraktujemy ochronę przyrody
W europejskiej strategii ochrony różnorodności biologicznej określono m. in. cele w zakresie ochrony lasów w Europie. Ma ona na celu zwłaszcza zapewnienie ochrony wszystkich pozostałych w UE lasów pierwotnych i starodrzewów.
Zgodnie z orzecznictwem Trybunału dostęp do wymiaru sprawiedliwości opiera się na podstawowych zasadach prawa Unii. Określają go także dyrektywy szczegółowe, jak dyrektywa siedliskowa i dyrektywa ptasia oraz konwencja z Aarhus. Dostęp do wymiaru sprawiedliwości w dziedzinie ochrony środowiska to ważny środek poprawy wdrażania przez państwa członkowskie unijnych przepisów dotyczących ochrony środowiska.
„Drastyczny spadek bioróżnorodności” w UE. Tracimy ważne dla podtrzymania naszego życia systemy