Komisja Europejska przyjęła pakiet ViDA (VAT in the Digital Age), który związany jest z wprowadzeniem jednolitego systemu e-fakturowania i cyfrowego raportowania transakcji w UE. Celem zmian jest walka z oszustwami podatkowymi i zmniejszenie luki VAT, która w niektórych krajach sięga kilkudziesięciu procent.
Od 2028 roku wszystkie transakcje B2B między firmami w Unii mają być objęte obowiązkiem wystawiania e-faktur w ujednoliconym formacie.
Polski wkład w cyfryzację handlu
W odpowiedzi na reformę firma Editel rozwija system, który pozwoli zautomatyzować wystawianie i przesyłanie e-faktur między firmami działającymi w różnych krajach UE. Nowe rozwiązanie ma zapewnić zgodność z przepisami unijnymi i lokalnymi. W efekcie będzie działać jak cyfrowy „tłumacz” między systemami informatycznymi firm.
System będzie oparty na technologii EDI (Electronic Data Interchange). Technologia od dekad wykorzystywana jest przez firmy handlowe i motoryzacyjne do bezpośredniej wymiany danych biznesowych. W nowej wersji ma umożliwiać m.in. automatyczne odczytywanie faktur przez systemy księgowe oraz ich bezpośredni obieg między partnerami handlowymi, niezależnie od kraju, w którym działają.
Centrum kompetencyjne w Polsce
Editel zdecydował o ulokowaniu centrum rozwoju systemu w Polsce, gdzie firma ma największe doświadczenie w zakresie e-fakturowania. Polski zespół brał udział m.in. w tworzeniu rządowej Platformy Elektronicznego Fakturowania (PEF), obsługiwanej wspólnie z partnerem technologicznym SOFTIQ.
PEF to system wykorzystywany do obsługi zamówień publicznych w Polsce i jeden z głównych komponentów cyfrowej administracji. Dzięki temu Editel posiada nie tylko kompetencje technologiczne, ale i praktyczne doświadczenie w dostosowywaniu systemów do unijnych standardów.
Jednolity język dla e-faktury
Unijny rynek wciąż przypomina „Wieżę Babel” pod względem przepisów i standardów. Przykładowo, faktura korygująca funkcjonuje w Polsce, ale nie ma jej odpowiednika w Czechach. Nowy system ma eliminować takie różnice, pozwalając na spójną interpretację i obsługę dokumentów w całej Unii.
W rezultacie rozwiązanie ma obniżyć koszty, ograniczyć błędy oraz usprawnić współpracę transgraniczną firm. Potencjalne oszczędności są ogromne – w Europie wystawia się nawet kilkadziesiąt miliardów faktur rocznie.
Dynamiczny wzrost rynku
Wartość rynku e-fakturowania w Europie w 2023 roku wynosiła 3,28 mld dolarów. Według prognoz Business Market Insights, do 2031 roku przekroczy 17 mld dolarów, rosnąc średnio o ponad 23 proc. rocznie.
Dla wielu firm nowy system może być nie tylko koniecznością, ale też szansą na przyspieszenie cyfryzacji, poprawę efektywności oraz automatyzację procesów księgowych i podatkowych.
Nowy system budowany przez polski zespół Editela może znacząco ułatwić prowadzenie biznesu w ramach jednolitego rynku UE. Ustandaryzowane e-fakturowanie oznacza dla firm mniej błędów i niższe koszty. Dla państw członkowskich wiąże się to ze skuteczniejszą walkę z luką VAT.
Przeczytaj również:
- Miliardy złotych wciąż krążą na „lewych” fakturach. Ale i fiskus radzi sobie coraz lepiej
- Skarbnicy w samorządach nie mają lekko. Ponad połowa z nich martwi się o stabilność zatrudnienia
- Jak naprawdę zarządzamy swoimi pieniędzmi? Oto Portret Finansowy Polaków
- Gdzie są kobiety? W zarządach największych firm nadal jest ich zbyt mało