By przeciwdziałać zmianom klimatycznym, w szczególności tym, które mają wpływ na kurczenie się zasobów wody pitnej, przemysł musi aktywnie włączyć się w działania na rzecz efektywnego wykorzystywania wody.
Z danych przedstawionych przez ONZ z marca 2021 roku wynika, że 3,6 mld ludzi na świecie ma problem z dostępem do wody pitnej.
Zgodnie z prognozami ONZ, żeby uchronić ludzkość przed nadchodzącym niebezpieczeństwem pustynnienia, do 2030 roku musimy odbudować blisko 800 mln ha zdegradowanych gruntów na całym świecie.
Polski problem
Problem braku wody i okresowych susz dotyczy również Polski, która posiada in toto 60 mld m3 odnawialnych zasobów wodnych. Zwyczajowo podaje się, że jest to niewiele więcej niż Egipt (57,5 mld m3) – kraj, który w Polsce kojarzy się z pustynnymi piaskami i małymi zasobami wody.
Na całym świecie 12 proc. wody słodkiej zużywanej jest na cele komunalne, 19 proc. wykorzystywane jest w przemyśle, a 69 proc. w rolnictwie. Dane przedstawione przez ONZ pokazują, że firmy przemysłowe mogą być ważnym elementem walki o dostęp do wody pitnej.
Lafarge chce recyklingować wodę
Polski przemysł może też włączyć się w projekty mające na celu poprawę retencji wody, czyli gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywania ich przez dłuższy czas w środowisku. Na przykład w Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą firma Lafarge, producent cementu i betonu, deklaruje, że także chce włączać się w ochronę zasobów wodnych.
“Biznes staje się coraz bardziej świadomy tego, jak oddziałuje na środowisko. Dlatego w Lafarge od lat stawiamy sobie ambitne cele, aby ograniczać wpływ naszej działalności na otoczenie” – powiedziała Magdalena Grońska, dyrektor ds. Bezpieczeństwa, Ochrony Zdrowia i Zrównoważonego Rozwoju w Lafarge.
“Ochrona zasobów wodnych to jeden z głównych celów naszej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030 roku. Chcemy ograniczyć zużycie wody w naszych zakładach i w ten sposób przyczynić się do zmniejszenie zużycia wody na poziomie lokalnym i w skali całego kraju” – dodaje Magdalena Grońska.
Monitoring i recykling wody w procesach przemysłowych
Dlatego firma monitoruje zużycie wody w procesie produkcji kruszyw, a zdobyte dane służą do optymalizowania procesu płukania. Dodatkowo w procesie produkcji wykorzystywana jest woda recyklingowa.
“Chcemy, aby wykorzystywanie wody recyklingowej dotyczyło wszystkich naszych zakładów. Prowadzimy także działania zmierzające do zwiększenia jej udziału w ciągu najbliższych 10 lat” – informuje Magdalena Grońska.
Jak podaje firma, Lafarge w Zakładzie Górniczym Kujawy planuje znaczną część wody przekierować do sąsiadujących ze złożem lasów celem ich nawodnienia. To pionierskie i jedyne jak dotąd takie rozwiązanie w Polsce. Projekt prowadzony jest we współpracy z Lasami Państwowymi i uzyskał dofinansowanie dzięki Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.
Lafarge jest jednym z czołowych producentów cementu, kruszyw i betonu oraz liderem rozwiązań na polskim rynku budowlanym. Lafarge w Polsce działa od 1995 roku. Obecnie w 51 zakładach zatrudnia ponad 1500 pracowników. Jest częścią globalnej Grupy LafargeHolcim, która zatrudnia około 75 000 pracowników w około 80 krajach i posiada ponad 2300 zakładów na świecie.