Osoby, które przez długi czas odczuwają chroniczną samotność, są narażone na wyższe ryzyko udaru mózgu. Według pierwszego tego typu badania, samotność może zwiększać ryzyko udaru nawet o 56 proc.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje samotność za jedno z najpoważniejszych globalnych zagrożeń zdrowotnych, które wpływa na każdy aspekt zdrowia i dobrostanu. Główny chirurg USA porównuje, że efekty samotności na śmiertelność są porównywalne do palenia 15 papierosów dziennie. Udary są jedną z głównych przyczyn długoterminowej niepełnosprawności i śmiertelności na świecie.
Chociaż wcześniejsze badania łączyły samotność z wyższym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, niewiele z nich analizowało konkretnie wpływ samotności na ryzyko udaru mózgu. Badanie prowadzone przez Harvard University, które opisuje dziennik The Guardian jest pierwszym, które bada związek między zmianami w poziomie samotności, a ryzykiem udaru.
Czytaj także: Sztuczna inteligencja na ratunek samotności. Są naukowcy, którzy tak rysują przyszłość relacji
Badanie trwało kilka lat. W analizie eksperci wykorzystali dane Uniwersytetu Michigan, zbierane w latach 2006-2018 . Przepytano ponad 12 tys. osób w wieku 50 lat i starszych, które nigdy nie miały udaru. Naukowcy odróżnili czynniki takie jak izolacja społeczna i objawy depresji, które są ściśle związane z samotnością, ale jednak różnią się od niej.
Cztery lata po pierwszym etapie około 9 tys. osób, które pozostały w badaniu, odpowiedziało na te same pytania, a naukowcy podzielili ich na grupy w zależności od odpowiedzi.
W pierwszej grupie były osoby, które wykazywały niski poziom samotności, w drugiej ci, którzy na początku deklarowali, że czują się samotni, ale podczas trwania badania przestali odczuwać samotność, do trzeciej zakwalifikowano badanych, którzy na początku nie uważali się za samotnych, ale z czasem zaczęli odczuwać samotność. W czwartej grupie umieszczono osoby o wysokim poziomie samotności, które uważały, że są permanentnie samotne.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Badania wykazały, że osoby uważane za samotne na początku badania miały o 25 proc. wyższe ryzyko udaru niż ci, którzy nie byli uważani za samotnych. Natomiast wśród osób permanentnie samotnych, ryzyko udaru było o 56 proc. wyższe niż w grupie o niskim poziomie samotności – podaje dziennik.
(Oprac. Amelia Suchcicka)
Czytaj także:
- Dłuższe życie, gorsze zdrowie, czyli jak wygląda luka zdrowotna między kobietami a mężczyznami
- Aktywność fizyczna nastolatków, a zdrowie psychiczne. Jest nowy raport
- Co trzeci dorosły Niemiec cierpi z powodu chorób psychicznych. Stan gospodarki nie pomaga
- Awans w pracy? Niekoniecznie. Pracownicy stawiają na work-life balance, bo wolą być zdrowsi