W Polsce wykonano dotąd ponad 28,4 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest prawie 12,7 mln osób – podano w poniedziałek na rządowych stronach. W kraju pobrano w sumie 5,2 mln Unijnych Certyfikatów COVID, w tym ponad 4,9 mln potwierdzających pełne zaszczepienie.
W Polsce wykonano dotąd dokładnie 28 447 379 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 12 682 542 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 58 414.
Dostawa nowych dawek
Do Polski w poniedziałek dotarło 2,6 mln dawek szczepionek Pfizer/BioNTech i 1 mln dawek firmy AstraZeneca – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
„Czekamy na szczepionki Moderny. Dotrą prawdopodobnie w nocy, albo jutro. W drugiej połowie tygodnia ma być też dostawa szczepionek Jannsena” – powiedział szef RARS.
Od 27 grudnia 2020, gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 25 956 dawek. Zgłoszono 12 175 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
„Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 33 013 670 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 29 392 120 dawek” – wynika z informacji rządowych.
Czytaj także: WHO: Tempo szczepień w Europie nie wystarczy, by zapobiec kolejnej fali Covid-19 jesienią
Od 1 lipca szczepienia drugą dawką zaszczepisz się w dowolnym punkcie
„Jeżeli punkt szczepień w danym dniu dysponuje wolnymi szczepionkami, to szczepienie może być zrealizowane od ręki; nie będzie żadnych zapisów, żadnej biurokracji” – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Czy w Polsce będzie podawana trzecia dawka?
„Bardzo wstępne wyniki na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionki na nowe mutacje koronawirusa przedstawiła Moderna. Skuteczności na wszystkie nowe mutacje są zdecydowanie wyższe, niż przy takim standardowym podaniu preparatu w tej wersji. Ale to są jeszcze wyniki, które nie zostały zaudytowane, potwierdzone chociażby przez Europejską Agencję Leków, więc na razie traktujemy je jako wyniki wstępne, robocze” – poinformował Niedzielski.
Wszystko będzie zależało od dwóch czynników: „po pierwsze od zakończenia procesu badania, po drugie od procesu certyfikacji przez EMA”. „My cały czas będziemy się opierali na tym potwierdzeniu wiarygodności” – powiedział Szef MZ.
Odpłatne szczepienia przeciw COVID-19?
Minister zdrowia podał, że trwają rozmowy na temat możliwości odpłatności za szczepienie przeciwko COVID-19, czyli wprowadzenia go w normalny system refundacyjny.
„Rozważamy, czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października – oczywiście w tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorzy” – poinformował minister.
Unijne Certyfikaty COVID
Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał PAP w poniedziałek, że w Polsce pobrano już w sumie 5,2 mln Unijnych Certyfikatów COVID, w tym ponad 4,9 mln potwierdzających pełne zaszczepienie.
Unijny Certyfikat COVID mogą pobrać osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały dwudawkową lub jednodawkową szczepionkę. Jest on ważny od 14. dnia do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.
Certyfikat wystawiany jest również osobom, które otrzymały negatywny test wykrywający wirusa SARS-CoV-2. W takim przypadku takie zaświadczenie ważne jest 48 godzin. Również ozdrowieńcy mogą pobrać certyfikat, który w ich przypadku będzie ważny od 11. dnia do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR.
„Ponad 200 tys. certyfikatów pobrali ozdrowieńcy, by udokumentować fakt wyzdrowienia. Niecałe 30 tys. to certyfikaty o negatywnym wyniku testu” – podsumował rzecznik.
UCC można znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP lub przez aplikację mObywatel lub poprosić w placówce medycznej wykonującej np. szczepienie lub zlecające test o wydruk papierowy.
W celu weryfikacji UCC należy pobrać bezpłatną aplikację Ministerstwa Zdrowia z Google Play lub App Store. Za jej pomocą można zeskanować kod QR z wydruku bądź ekranu mobilnego urządzenia.
Doradcy premiera rozważają wprowadzenie płatnych szczepień przeciw COVID-19