Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powołał z dniem 14 października 2019 r. Jana Sarnowskiego na stanowisko pełnomocnika ministra finansów, inwestycji i rozwoju ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT.

„Skończył się czas kiedy państwa Europy walczyły z mafiami VAT praktycznie w pojedynkę. Teraz będziemy działać razem. Celem polskiej inicjatywy jest pogłębienie kooperacji między państwami UE na polu współpracy technologicznej oraz wymiany informacji, wiedzy i dobrych praktyk. Bliska współpraca administracji podatkowych krajów UE to lepsza ochrona przedsiębiorcy przed nierzetelnością kontrahenta – szczególnie zagranicznego, którego samodzielna weryfikacja jest teraz dla polskich firm bardzo trudna”, mówi Jan Sarnowski.

Do zadań nowo powołanego Pełnomocnika należy m.in. reprezentowanie ministra w obszarze spraw dotyczących współpracy międzynarodowej w zakresie VAT oraz promowanie regionalnej współpracy podatkowej jako skutecznego mechanizmu zwalczania karuzel podatkowych. Oznacza to, że będzie odpowiadał za stworzenie zapowiadanej w lipcu przez Premiera Mateusza Morawieckiego koalicji państw chętnych do walki z mafiami VAT-owskimi.

>>>Więcej o międzynarodowej koalicji przeciw mafiom VAT tutaj.

Jan Sarnowski to ekspert w zakresie polskiego i niemieckiego prawa podatkowego. Doświadczenie zdobywał w kancelariach doradztwa prawnego i podatkowego w Berlinie i Warszawie.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Kolonii (LL.M.), a także podyplomowych studiów w zakresie prawa podatkowego (Uniwersytet Warszawski) oraz prawa krajów systemu common law (WWU Münster i Thomas M. Cooley Law School).

W latach 2016-2018 doradca premiera Mateusza Morawieckiego odpowiedzialny za koordynację procesu uszczelnienia polskiego systemu podatkowego. Współtwórca i zastępca dyrektora programu GovTech Polska, research fellow Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Od czerwca 2018 r. zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych oraz szef zespołu analiz prawno-porównawczych w Ministerstwie Finansów. Autor i współautor publikacji nt. opodatkowania dochodu oraz podatku VAT, a także pierwszego w kontynentalnej Europie raportu nt zwiększania udziału firm sektora MŚP w technologicznych zamówieniach publicznych poprzez inicjatywy GovTech.

>>>Więcej na temat raportu GovTech tutaj.