W związku z bardzo trudną sytuacją gospodarczą, osiem organizacji przedsiębiorców i pracodawców podjęło decyzję o reaktywacji Rady Przedsiębiorczości.

ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Business Center Club i Związek Rzemiosła Polskiego będą wspólnie przedstawiać rządowi propozycje działań, które mają na celu ratowanie miejsca pracy i przedsiębiorstw.

Organizacje apelują do rządu o rozszerzenie zapisów Tarczy Antykryzysowej, której kształt jest dzisiaj ich zdaniem „dalece niewystarczający”.

„Musimy działać razem, aby ratować gospodarkę. Mamy nadzieję, że rząd podobnie patrzy na krytyczną sytuację, w której się dziś znajdujemy i podejmie z nami rzeczowy dialog” – napisał Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem sygnatariuszy deklaracji reaktywującej Radę Przedsiębiorczości obecnie obowiązujące przepisy są nieadekwatne do wyzwań, a zaproponowane przez rząd rozwiązania z Tarczy Antykryzysowej są niewystarczające.

Brak im systemowych rozwiązań wspierających przedsiębiorców i pracowników, dlatego niezbędne są jak najszybsze prace legislacyjne w tym zakresie. Szefowie organizacji zadeklarowali współpracę z rządem oraz wszystkimi stronami sceny politycznej, aby wypracować i wdrożyć efektywne rozwiązania ratunkowe.

Branże, które zdaniem Rady Przedsiębiorczości potrzebują natychmiastowej pomocy to usługi, hotelarstwo, gastronomia i turystyka, transport i logistyka, przemysł motoryzacyjny, wybrane dziedziny handlu, w szczególności branża odzieżowa, ale także sklepy przemysłowe i branżowe.

Jak piszą autorzy deklaracji, jest kwestią czasu, gdy przerwy w łańcuchu dostaw oraz powszechna kwarantanna wpłyną na polski przemysł oraz pozostałe sektory gospodarki.

Dlatego skuteczna pomoc musi przyjąć rozmiary niespotykane od czasów II Wojny Światowej, o czym – jak wskazuje nowopowołana wspólnota przedsiębiorców – mówią też przywódcy największych gospodarek UE, a także Wielkiej Brytanii, USA czy Japonii.

Czytaj:

>>>Masowe zakupy nie pomogły: nawet największa firma spożywcza w Polsce oczekuje spadku sprzedaży wywiad z prezesem Maxpexu

>>>Dziś naszym największym przeciwnikiem jest brak informacji – mówi właściciel firmy Meble Wójcik