Ukraińska służba zdrowia jest nieprzygotowana na walkę z koronawirusem, a jeśli pewne osoby nadal będą przeszkadzać w pracy ministerstwa ochrony zdrowia, to liczba ofiar Covid-19 na Ukrainie może być katastrofalna – ostrzegł szef tego resortu Illia Jemec.

„Bazując na doświadczeniu chińskich lekarzy można wymienić trzy filary walki z infekcją i jej skutkami. Pierwszy to profilaktyka, czyli niewpuszczenie wirusa. Europa i Ukraina nie zdołała tego zrobić” – zaznaczył minister w opublikowanym w środę wieczorem przez resort zdrowia oświadczeniu w mediach społecznościowych.

Według niego drugi filar to „zlokalizowanie katastrofy”. „Teraz mamy jeszcze sposoby, by przy pomocy ostrych środków zlokalizować rozprzestrzenianie się infekcji” – ocenił Jemec.

Trzeci etap to leczenie – dodał. „Niestety powinniśmy skonstatować, że system opieki zdrowotnej Ukrainy nie jest na niego gotowy z wielu przyczyn” – ocenił minister. Jego zdaniem ukraiński system opieki zdrowotnej był „niszczony latami”.

Jak zaznaczył, „pewne osoby” celowo przeszkadzają w pracy ministerstwa, kierując się swoimi osobistymi motywami. „Z całą odpowiedzialnością oświadczam: jeśli nadal będzie się nam przeszkadzać, liczba ofiar może być katastrofalna” – zaalarmował Jemec, który jest ministrem ochrony zdrowia od 22 dni.

„Już niemożliwe jest ratowanie życia tylko maseczkami i środkami dezynfekującymi. Trzeba działać zdecydowanie, z chirurgiczną precyzją” – dodał. Wezwał do utworzenia przy resorcie sztabu operacyjnego do walki z koronawirusem.

Ministerstwo ochrony zdrowia Ukrainy poinformowało w czwartek rano o 156 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Pięć zainfekowanych osób zmarło.

>>> Czytaj też: Hiszpania: w ciągu doby 655 nowych zgonów na Covid-19